Yurtdışı Seçmen Kütüğü'nün İlan Edilmesi, Süresi ve Sonlandırılması

banner94

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Yurtdışı seçmen kütüğü ile ilgili bilgi verdi. YTB'nin açıklaması: Yurtdış

GÜNDEM 01.05.2018, 18:01 01.05.2018, 18:01
Yurtdışı Seçmen Kütüğü'nün İlan Edilmesi, Süresi ve Sonlandırılması
banner119
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Yurtdışı seçmen kütüğü ile ilgili bilgi verdi.

YTB'nin açıklaması:

Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğini taşıyan Türk vatandaşlarının Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ndeki kayıtları Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce "www.ysk.gov.tr" adresinde 2 Mayıs Çarşamba TSİ 08.00'de ilan edilecek. Ayrıca ilana ilişkin duyuru Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunca (TRT) yapılarak, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla yurtdışı temsilciliklerde de duyurulacak.

İlan süresince vatandaşlar "www.ysk.gov.tr" adresindeki “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” sayfasından kütüğe kayıtlı olup olmadıklarını kontrol edebilecekler.

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce Yurtdışı Seçmen Kütüğü'nün ilanı 12 Mayıs Cumartesi TSİ 17.00'de sonlandırılarak tutanak altına alınacak. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular, ilçe seçim kurulları, Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu ve dış temsilciliklerce kabul edilmeyecek.

İtirazların karara bağlanması ve Yurtdışı Seçmen Kütüğü'nün kesinleştirilmesi

Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne karşı yapılan itirazlar, Yurtdışı İlçe Seçim Kurulunca 18 Mayıs Cuma günü karara bağlanacak.

Bu karara karşı 19 Mayıs Cumartesi saat 15.00'e kadar Ankara İl Seçim Kurulu Başkanlığına yapılan itirazlar, Ankara İl Seçim Kurulu tarafından 19 Mayıs Cumartesi saat 23.59'a kadar karara bağlanacak.

Bu kararlara karşı 20 Mayıs Pazar saat 17.00'ye kadar YSK'ya yapılan itirazlar aynı gün saat 23.59'a kadar kesin olarak karara bağlanacak. Gerekli kayıt ve düzeltme işlemleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Mayıs Pazartesi saat 17.00'ye kadar yapılacak ve 22 Mayıs Salı günü Yurtdışı Seçmen Kütüğü kesinleştirilecek.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@