banner84

Türkiye'ye karayolu ile gidecek Avrupalı Türklere Sırbistan'dan kötü haber

Sırbistan Resmî Gazetesi’nde yayımlanan karara göre, bulaşıcı hastalığı bulunmadığını ispat eden yolculara, sınır kapılarından ülkeye giriş ve transit geçiş izni verilecektir.

GÜNDEM 18.05.2020, 09:19
Türkiye'ye karayolu ile gidecek Avrupalı Türklere Sırbistan'dan kötü haber

Koronavirüs önlemleri kapsamında birçok ülke, sınırlarını geçici süreliğine kapatma kararı almıştı. Mayıs ayı itibarıyla sınırların açılması konusunda ülkeler açıklamalarda bulunmaya başlarken sınırların herkes için ne zaman açılacağı sorusu ise merak konusu. Avrupa’dan Türkiye’ye karayoluyla seyahat eden vatandaşların da gözü güzergâhtaki ülkelerden gelen kararlarda.

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolu seyahatlerinde transit geçiş yapılan Sırbistan, geçtiğimiz günlerde sınır geçişleriyle ilgili açıklamada bulundu.  Yapılan açıklamaya göre Sırbistan sınırı, 15 Haziran tarihinden itibaren açılacak. Daha önce Sırbistan’dan geçiş yapabilmek için yolculardan ön bildirim şartı  isteyen ülke, şimdi de yolculardan 72 saati geçmemiş Covid-19 taşımadıklarına dair negatif test sonucu gösteren belge şartı istiyor.

Sırbistan’a Girişlerde Aranacak Şartlar Neler?

14 Mayıs Perşembe günü T.C. Belgrad Büyük Elçiliği tarafından yapılan açıklamaya göre Sırbistan Resmî Gazetesi’nde yayımlanan yabancıların Sırbistan’a girişinde aranacak şart ve uygulamalar şöyle:

Sınırdan geçmek isteyen yabancılar gelmiş oldukları veya Sırbistan’a giriş yaptıkları ülkenin yetkilendirilmiş ulusal tanı laboratuvarlarınca düzenlenen ve son 72 saat içinde yapılan SARS-CoV-2 virüs taşınmadığına dair negatif PCR test sonucu ibraz etmeliler.

Belgeleri olmayanlar ise sınırda test yaptırmak şartıyla içeri alınacak. Korona testleri için Sırbistan 60 euro ücret alacak.

Kişilerin, Sırbistan’da ikamet izni yahut Sırbistan’dan transit geçiş izni bulunmalı.

Birlikte seyahat ettikleri ebeveynleri, vasileri veya aile üyeleri Covid-19 taşımadıklarına dair negatif PCR test sonucu gösterdikleri takdirde, 12 yaşına kadar çocuklar için ayrıca PCR testi sonucu aranmayacak.

Son 72 saat içinde yapılmış test sonucuna sahip olanlar Kovid-19’a dair herhangi bir belirti göstermemeleri durumunda 14 gün süreyle ev karantinası uygulanmadan Sırbistan’a giriş sağlayabilecekler.

Transit Geçiş İzinleri Nereden Alınacak?

Sırbistan’dan transit geçiş izinleri ülkenin Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcileri tarafından oluşturulan Hükümet Çalışma Grubu tarafından veriliyor. Yine bu dönemde Sırbistan’a girişine izin verilen kişilerin Sırbistan’dan transit geçişlerine ya da Sırbistan’da konaklamalarına dair koşullar söz konusu Hükümet Çalışma Grubu tarafından belirlenecek.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

Haber: Perspektif

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@