banner84

Rotterdam’daki gösteri katılımın yoğun olması nedeniyle sonlandırıldı

Abd’deki polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden George Floyd olayı sonrasında gerek Avrupa gerekse Hollanda’da gösteriler düzenlenmişti.

GÜNDEM 03.06.2020, 19:22 03.06.2020, 19:39
Rotterdam’daki gösteri katılımın yoğun olması nedeniyle sonlandırıldı

Daha önce Amsterdam’daki gösteri büyük bir kalabalığın katılmasıyla koronavirüs önlemlerinin uygulanamaması nedeniyle eleştirilmişti.

Bugün Rotterdam’da düzenlenen gösteri için biraz daha tecrübeyle geniş tedbirler alındı. Erasmusbrug’da toplanan göstericilerin sayısı meydanı doldurunca, organizatörler tarafından yapılan çağrı üzerine sosyal mesafe kuralına uygun olarak alana yayıldı.

Yapılan çağrıda; “şu an büyüteçle izleniyoruz” vurgusuyla mesafeye dikkat edilmesi istenmesi günün ilginç anlarından biri idi. Bununla, önceki gün Amsterdam’da yaşananlar ve sonrasında belediye başkanı Femke Halsema’nın uğradığı politik lince dikkat çekildi.

Gösgeriyi takip eden polisler düzenli olarak çağrı araçlarından ve iha’lardan halka mesafe kuralına uymaları çağrısı yaptı.

Binlerce kişinin toplandıiğı gösteri alanında herhangi bir sorun yaşanmadı ve ortama, tam da maksada uygun şekilde, hem polis şiddetine tepki gösteren hem de katledilen masum insanların anısına yakışır bir anma programı görüntüsü hakim oldu.

Ancak katılımın kontrol edilemez şekilde artması ve planlanan yaklaşık 4 bin kişi civarını da aşması üzerine Rottardam belediyesi daha fazla insanın alana gelmemesi için çağrılar yaptı.

Buna rağmen katılımın devam etmesi üzerine belediye gözetmenlerinin ilettiği bilgilere göre, başkan Ebu Talib’in kararıyla gösteri sonlandırıldı ve halktan alanı sukunetle terk etmeleri istendi.

Gösteriye katılanlar pekte gönüllü olmasalar da maksatlarının elde edildiğini düşünerek sakin bir şekilde alanı terk etmeye başladılar. Gösteri alanı dolduğu gibi hızlı boşaldı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

Habernet

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@