banner84

PEGIDA'nın kurucusu yargılanıyor

Almanya’da İslam ve göçmen karşıtı "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketinin kurucusu Lutz Bachmann, halkı

GÜNDEM 19.04.2016, 14:55 19.04.2016, 14:55
PEGIDA'nın kurucusu yargılanıyor
Almanya’da İslam ve göçmen karşıtı "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketinin kurucusu Lutz Bachmann, halkı kışkırtmak suçlamasıyla yargılanmaya başladı.

Dresden Mahkemesi'ne avukatı Katja Reichel ve eşi Vicky Bachmann ile gelen Bachmann’ın dikdörtgen gözlüğü ve ceketinin cebindeki dış fırçasıyla dikkati çekti.

Mahkemenin önünde bir grup Bachmann taraftarı ile karşıtları gösteri yaptı. Bachmann taraftarları "Bachmann'a beraat" dövizleri taşırken karşıt grup "Bachmann cezaevine" sloganı attı.

İddianamede Bachmann, Eylül 2014'te sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta sığınmacılara ve iltica başvurusu yapanlara hakaret etmek ve onlara karşı kışkırtıcılık yapmakla suçlanıyor.

Bachmann, suçlu bulunması durumunda para veya 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Mahkemenin kararının 10 Mayıs’tan önce verilmeyeceği ifade ediliyor.

43 yaşındaki Bachmann, geçen yıl Facebook sayfasında, bıyık takıp kendisini Adolf Hitler’e benzettiği bir fotoğraf paylaşmış ve altına da "O tekrar burada" ifadesini yazmıştı.

PEGIDA grubu, ilk eylemini 20 Ekim 2014 tarihinde Dresden'de düzenlemiş, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen bu gösteriye 350 kişi katılmıştı.

Pazartesi günleri yapılan gösterilere katılanların sayısı sürekli artarak Ocak 2015'te 25 bine çıkmıştı.

Kaynak AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@