banner112

Özbekistan’ı Hollandaca Anlatan Kitap YayımIandı.

banner94

Oezbekistan, parel van zijderoute (Özbekistan, İpek Yolu’nun İncisi) adlı kitap okuyucusu ile buluşuyor. Ülkenin önemli turistik beldelerinin tanıtıldığı kitapda ayrıca farklı disiplinlerden yazarların makeleleri yer alıyor. Kitap, kültürel rotalarla ilgili yayın yapan Sufi Trail tarafından 6. kitap olarak yayımlandı.

GÜNDEM 05.03.2021, 12:43 05.03.2021, 12:57
Özbekistan’ı Hollandaca Anlatan Kitap YayımIandı.
banner119

Kitabın editöryal çalışmasını yapan gazeteci Burhanettin Carlak, kitapla ilgili şunları söyledi. “Özbekistan sahip olduğu büyüleyici kültürel ve doğal güzelliklerin yanı sıra son yıllardaki demokratikleşme, reform ve kalkınma hamlesi ile Orta Asya’nın yıldızı olmaya namzet. Türkiye’den olduğu kadar Hollanda ve Belçika’dan da hem turistlerin hem de yatırımcıların ilgi odağı. Bunda Benelüks elçiliğinin etkisi büyük. Gönül ve kültür coğrafyamızı daha çok tanımak ve tanıtmak için çok sebebimiz var.

İlk olarak 2008 yılında Hollanda televizyon kanalında belgesel çekimi yapmak için Özbekistan’da bulundum. Daha sonra fotograf sergisi ve Türk medyasında yazı dizileri ile bölgeyi anlatmaya çalıştım. Bir çok kültürel tur talepleri var. Özbekistan daha geniş anlamda Horasan Orta Asya veya Maveraünnehir bölgeleri sırf bizlerin atayurdu olduğu için değil bilim ve sanata alan ciddi katkılarından dolayı tüm insanlık ve medeniyet için çok önemli. Mütevazi bu çalışmayı Bağımsızlığının 30. Yıldönümünde Özbekistan’a hediye ediyoruz”.

Yaklaşık 170 sayfalık kitab Türkçe`nin en büyük şairlerinden Ali Şir Neavi’ nin şiiri ile başlıyor ve yine O’nun şiiri ile bitiyor. Başlıca makaleler şunlardan oluşuyor. Editör Burhanettin Carlak’ın düşsel ülke Özbekistan isimli artan ilgiyi işlediği bir makale; tarihi ve kültürel perspektifden Abdulwahid van Bommel’un uzun giriş yazısı; Belçikalı gazeteci – yazar John Reinhard ve gezi yazısı; Marleen Tutenel’in Özbek düğünleri incelemesi; Stichting Sovjet Ereveld başkanı Remco Reiding’ın Amersfoort’daki eski Nazi Kampında şehit edilen 101 isimsiz askerle ilgili makalesi; Amsterdam Üniversitesi’den Macar asıllı profössör Laszlo Maracz’ın gezgin ve dil bilimci Ármin Vámbéry hakkında makalesi; Saxin Yüksek Okulu’ndan Floor Herbrink’ın gezi notları; kağıt yapım ustası Leo Hoegen’ın Özbek geleneksel kağıt kültürü; ebru sanatçısı Yusuf Akkaya’nın aslında bir Özbek sanatı olan Ebru sanatı hakkında makalesi; Özbekistan Benelüks elçisi Dilyor Khakimov’un Özbekstan’ın ticari potansiyeli hakkındaki makalesi’; Özbekistan Turizm Bakanlığı’ nın Özbekistan’ı görmek için 12 sebeb yayını; İris Bezuijen ve Sedat Çakır’ın Özbekistan sufi kültür turu tasarımı ve Özbek pilavı yer alıyor. Kitabın önsöz yazısını Özbekistan Türizm Devlet Komitesi başkanı Ulugbeg Azamov yazdı. Bazı görsellerin teminin de bakanlık destek oldu.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (1)
Sedat Çakır 8 ay önce
Oezbekistan - Parel van de Zijderoute kitabını Sufi Trail websitesi üzerinden edinebilirsiniz. https://sufitrail.nl/store/Oezbekistan-Parel-van-de-zijderoute-p160362385

Gelişmelerden Haberdar Olun

@