' Oy kullanabilmek için 'Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne kayıt zorunludur '

Foto: Rotterdam Başkonsolosluğu Facebook T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu Cumhurbaşkanlığı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi yurtdışında H

GÜNDEM 23.04.2018, 22:44 23.04.2018, 22:44
' Oy kullanabilmek için 'Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne kayıt zorunludur '
Foto: Rotterdam Başkonsolosluğu Facebook

T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu Cumhurbaşkanlığı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi yurtdışında Haziran-Temmuz ayında gerçekleştirileceğini, Hollanda için seçim tarihlerinin önümüzdeki günlerde duyurulacağını belirtti. Konsolosluk aynı zamanda vatandaşların oy kullanabilmesi için Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt veya değişiklik başvurularını yapmalarını hatırlattı.

T.C. Rotterdam Başkonsolosluğu duyuru:

Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne Kayıt veya Değişiklik Başvuruları

Değerli Vatandaşlarımız,

Cumhurbaşkanlığı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimi yurtdışında Haziran-Temmuz ayında gerçekleştirilecek olup, Hollanda için seçim tarihleri bilahare duyurulacaktır.

Vatandaşlarımızın oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları zorunludur.

Bu çerçevede ;
• Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesinde (http://www.ysk.gov.tr ) Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ndeki kayıtların vatandaşlarımızca bizzat kontrol edilmesi gerekmektedir.

• Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde ismi bulunmayanlar ile kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuza başvurmaları gerekmektedir.

• Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt ve değişiklik başvuruları için Başkonsolosluklarımız arasında görev bölgesi ayrımı bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın, bu amaçla görev bölgesinde bulunmadıkları dış temsilciliklerimize başvurmaları da mümkündür.

• Başkonsolosluklarımıza yapılacak başvurularda, kimlik ispatı için T.C. kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, TC Kimlik Kartı, pasaport, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim, savcı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birinin gösterilmesi talep edilecektir.

• T.C. kimlik numarasını taşımayan kimlik belgeleri ile Hollanda makamlarınca düzenlenmiş kimlik belgeleri, kimliğin tespitinde geçerli kabul edilmeyecektir.

Seçimlerle ilgili olabilecek gelişmeleri takip edebileceğiniz güncel duyurular Yüksek Seçim Kurulu’nun http://www.ysk.gov.tr web sitesinde ve Başkonsolosluğumuz internet sitesi ile facebook ve twitter sayfalarında yayınlanmaya devam edilecektir.

Saygıyla duyurulur.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@