banner124
banner112

İspanya 15 milyon kişi için 31,5 milyon aşı alımını onayladı

banner94

İspanya'da Bakanlar Kurulu, Astrazeneca aşısının tüm testleri sorunsuz geçmesi durumunda 31 milyon 555 bin doz aşıyı almayı onayladı

GÜNDEM 22.10.2020, 10:59 23.10.2020, 11:58
İspanya 15 milyon kişi için 31,5 milyon aşı alımını onayladı
banner119

İspanya Sağlık Bakanı Salvador Illa Roca yapmış olduğu basın toplantısında 31,5 milyon doz aşının alımına onay verildiğini ve ilk parti olarak 3,1 milyon doz aşının Aralık ayında gelecegini bildirdi. Aralık-Haziran ayları arasında gelmesi beklenen aşıların, çift doz uygulanacağını söyleyen Bakan Salvador Illa, aşıların 15 milyon kişiye ulaşacağını ifade etti.

Ispanya Sağlık Bakanlığı , 27 Ağustos'ta üye devletler adına Avrupa konseyi ve ilaç şirketleri arasında imzalanan anlaşmaya göre resmi satın alım şartlarını açıklığa kavuşturacağını açıkladı. Bu anlaşma ile Avrupa Komisyonundan alınan 336 milyon euro'luk destek ile tüm Avrupa’ya 870 milyon euro değerinde 300 milyon doz aşı alımı sağlanacak.

Sağlık Bakanı Salvador Illa, Aralık ayında gelecek olan 3,1 milyon doz aşının gecikmemesi durumunda 31,5 milyon doz aşının alımının yapılacağına güvence verdiklerinin altını çizdi. Ayrıca her bir doz aşının fiyatının 2,90 euro olarak belirlendiğini ifade eden bakan, Avrupa Komisyonunun anlaşmaya göre 1,12 euro’luk kısmını ödeyeceğini ve geri kalan 1,78 euro’luk kısmının ise üye devletler tarafından ödeneceğini ve bu miktarın yüzde 20 artırılabileceğini söyledi. 

Her ülkeye tahsis edilen dozların hesaplamasında nüfus kriterlerinin dikkate alındığını ifade eden Bakan Illa,  Astrazeneca ilacının klinik deneyleri geçmemesi durumunda ise üye devletlerin ödeme yapma sorumluluğunun olmayacağını belirtti.

Bakan, aşı anlaşması yapılmasında ki en büyük etkenin ilaç firmalarıyla yapılan görüşmelerin mümkün olan en iyi şartlarda yapıldığını ve AB'nin devletlere "güvenli ve etkili bir aşı" sağlamak için gerekli önlemleri alması olduğunu bildirdi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
©SONHABER.EU 

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@