banner112

IKEA, öldüren dolap için 46 milyon dolar ödeyecek

İsveç kökenli uluslararası mobilya markası IKEA, ABD'nin California şehrinde bir çocuğun ölümüne neden olan şifonyer modeli nedeniyle 46 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

GÜNDEM 07.01.2020, 11:35
IKEA, öldüren dolap için 46 milyon dolar ödeyecek

İki yaşındaki Jozef Dudek, 2017'nin Mayıs ayında IKEA'nın popüler bir şifonyer modeli olan MALM'ın üzerine devrilmesi sonucu hayatını kaybetti.

Josef'in ailesi tarafından açılan davada, IKEA'nın Jozef'in ölümüne neden olan şifonyerle ilişkili başka ölümleri de bildiği ancak yeterli güvenlik önlemlerini almadığı iddia edildi.

Ailenin avukatı Alan Feldman, "Müşterilerimizin güvenlik bilinçleri yüksekti. Devrilme riski olduğunu bilselerdi, evdeki diğer mobilyaları da duvara tuttururlardı. 2008 yılında üç çekmeceli MALM şifoniyerini IKEA'dan satın aldıklarında, bu küçük mobilyanın ölüm aracı olabileceğinden hiç şüphelenmediler" dedi.

IKEA, Jozef Dudek'in ölümü nedeniyle 46 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.

IKEA yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Hiçbir çözüm bizi buraya getiren trajik olayları değiştiremez.Bu dava bir çözüme ulaştığı için minnetarız. Bu güvenlik sorununu çözmek için proaktif bir iş birliği içinde çalışmaya kararlıyız."

IKEA, çeşitli modellerde toplam 35 milyon sandığı ve şifonyeri geri çağırdı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Haber: TRT Kaynak: ABC News

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@