banner124
banner112

Hollanda’da süpermarkette ırkçılık! İki müşteriye alışveriş yasağı

banner94

Hollanda'nın Bilthoven kentindeki Hoogvliet süpermarket zinciri, ırkçılık nedeniyle iki Hollandalı müşteriye alışveriş yasağı getirdi.

GÜNDEM 16.08.2020, 18:49 16.08.2020, 19:17
Hollanda’da süpermarkette ırkçılık! İki müşteriye alışveriş yasağı
© Foto: Oumaima Dah
banner119

Algemeen Dagblad gazetesinde çıkan habere göre, süpermarkette kasada yaşanan tartışmada, Hollandalı bir kadın, Faslı Oumaima Dah'a "Kendi ülkene geri dön." dedi.

Dah'ın özür talebini reddeden Hollandalı kadın ve yanındaki kişiye süpermarket tarafından alışveriş yasağı getirildi.

Dah, sosyal medya hesabından olayın yaşandığı anda telefonuyla çekim yaptığı video ile şu mesajı paylaştı:

"Şu anda titriyorum ve ağlıyorum. Biraz önce süpermarkette çok kötü bir tecrübe yaşadım. Bir kasa açıldı ve sıra bendeydi. O sırada yaşlı bir kadın alışveriş arabasını sert bir şekilde benim üzerime sürdü ve daha sonra hakaret etmeye başladı. Doğduğum ve maaşımı kazanmak için çalıştığım Hollanda'da 2020 yılında böyle bir şeyin halen yaşanması bana çok acı veriyor."

Süpermarket zinciri Hoogvliet de sosyal medya hesabından, "Mağazamızda yaşananlar için çok üzgünüz. Doğal olarak, mağazalarımızda ırkçılığı hoş görmediğimizden dolayı söz konusu müşteriler davranışlarından sorumlu tutulmuş ve kendilerine alışveriş yasağı konulmuştur. Bu arada mağdur olan kişiyle de görüştük ve kendisine yaşanan olaydan dolayı üzüntümüzü dile getirdik." mesajını paylaştı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
 

banner123
Yorumlar (2)
Adil Ahmet Erdogan 1 yıl önce
Böyle durumları tüm topluma mal etmekde yanlıştır.Bu bir eğitim meselesidir.Mesela Türkiyede aynı apartmandaki komsum yolda karşılaşınca selam bile vermezken Amsterdamdaki komşularım bir günlük mesafeden el sallayarak hal hatır soruyor, ama bir zenci kadın geçen gün otobus duraginda maskesiz olarak yanıma oturdu,bende yasli halimle kalkıp uzak bir yerde ayakta beklemek zorunda kaldım,halbuki bende onun gibi baska irktanim ve Hollanda vatandaşıyım,mentalite eğitime disipline inanca bağlıdır ve hepsi iyiliği öngörür.
Adil Ahmet Erdogan 1 yıl önce
Süpermarket zinciri hollanda firması ise durumu düzeltmeye çalışmış,hollanda firması değilse oda yanlış yapmış.Aslinda topluma olaylara yerliymis yabanciymis açısından bakmamakta,daha ılımlı yapıcı bir yaklaşım göstermekte fayda vardir.
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@