Hollanda ilk kez Ermenistan'da sözde soykırım anma törenine katılacak

banner94

Önümüzdeki hafta Ermenistan'da düzenlenecek olan sözde soykırım anma törenine Hollanda'dan Maliye Bakanlığı Devlet Sekreteri Menno Snel katılacağı

GÜNDEM 20.04.2018, 16:31 20.04.2018, 16:31
Hollanda ilk kez Ermenistan'da sözde soykırım anma törenine katılacak
banner119
Önümüzdeki hafta Ermenistan'da düzenlenecek olan sözde soykırım anma törenine Hollanda'dan Maliye Bakanlığı Devlet Sekreteri Menno Snel katılacağı bildirildi. Hollanda'dan ilk kez kabinede görevli bir ismin törene katılacağı belirtildi. Beş yılda bir düzenlenen bu törene Hollanda'nın bundan böyle katılmayı düşündüğü bilgisi verildi.

Hollanda Parlamentosu’nda, 1915 olaylarının tartışıldığı oturum sonrası koalisyon hükümetinde bulunan Hristiyan Birlik Partisi (CU) Milletvekili Joel Voordewind, iddiaların “Ermeni soykırımı” olarak tanınması için önerge sunmuştu. Parlamento’da 3’e karşı 142 oyla kabul edilen önergeye sadece Türklerin kurduğu Denk Partisi karşı oy kullanmıştı.

1915 olayları ile ilgili Ermenilerin iddialarının tanınması dışında, 24 Nisan’da Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yapılan anma törenlerinde Hollanda’nın bakan düzeyinde temsil edilmesi de büyük çoğunlukla kabul edilmişti.

SONHABER.EU
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@