banner112

Hollanda'dan kesin dönüş yapan gazeteci, hobisini yeni mesleği yaptı

banner94

Yıllarca Hollanda'da yaşayan ve bu dönem içinde tiyatrocu, grafiker ve gazeteci kimlikleriyle tanınan Aslı Onuş, son zamanlarda çok farklı ve zevkli bir uğraşla meşgul.

GÜNDEM 18.12.2020, 18:47
Hollanda'dan kesin dönüş yapan gazeteci, hobisini yeni mesleği yaptı
banner119

2010'lu yılların başında Türkiye'ye dönüş yapan Onuş, gazeteciliğe bir müddet daha devam etti. Gazeteciliği bırakan Onuş'a halen yaşadığı ve ikamet ettiği İstanbul'da ulaştık. Şu anda neler yaptığını sorduğumuz Onuş, kendi deyimiyle "oturduğu yerden koşturmak" ile meşgul. Neler yapıyorsun dedik "Şu sıralar boncuğu boncuğa dikiyorum" diye söyledi.

Merakla dinlemeye devam ettiğimiz Onuş'un anlattıklarından zevkle koşturduğunu öğreniyoruz. 

Şöyle açıklıyor kendisi: "Gazeteci olarak çalıştığım dönemlerde de elişleri ile hobi olarak meşguldüm. Zaman içinde ve özellikle gazetecilik döneminden sonra hobilerime daha çok vakit ayırır oldum. Ürettiğim tasarımlar çevrem tarafından da beğeni görmeye başladı. Kendime yaparken çevremden gelen istekleri de geri çevirmeden yapıyordum. Bazen örgü bazen boncuk işi şeklinde devam ettim." 

ABLAM ÖĞRETMENİM OLDU

Onuş, özellikle boncuk işlemeciliği hakkında  ilk başlarda bilmediği şeyler için ablasından yardım istediğini belirtirken, kendisi de takı tasarımcısı olan ablasını "benim öğretmenim" diye anlatıyor. Zamanla çevrenin ilgisi ve zevkle uğraştıkları hobilerini profesyonel olarak nasıl büyüte biliriz diyen ikili çareyi sosyal medya'da buluyor. Özellikle corona salgını nedeniyle insanların daha çok evlere kapandığı şu günlerde sosyal medya organları, özellikle Facebook ve İnstagram ikiliye oldukça yardımcı oluyor.

Her iki mecrada da Karakedi El Sanatları adıyla yer alan iki kardeş, tasarımlarını yeni kitlelere tanıtmayı amaçlıyor. Şimdilik daha çokTürkiye içinde satış yapan ikili 2021 yılında yurtdışı satışları için yeni girişimlerde bulunacaklarını söylüyor. 

KARAKEDİ HAYVAN SEVGİSİNDEN 

Aslı Onuş'a neden isim olarak Karakedi El Sanatları diye sorduğumuzda çok haklı bir neden için bu ismi seçtiklerini anlıyoruz. Onuş önceden beri çevresi tarafından "hayvan sever" olarak tanınan bir kişi.  Başta kendi yaşadığı mahalle olmak üzere elinden geldiğince hayvanlara yardım etmeyi seven ve yardım da yapan bir kişi. Bu özelliğini işine de yansıtmaya çalıştığını belirten Onuş, "isim ararken çok düşündük. Bir çok isim geçti aklımızdan. En sonunda Karakedi olsun dedik. İkimiz de hayvanları seviyoruz. El Sanatları ismi ise sadece boncuk işlemesi değil, farklı alanlarda ürünler tasarladığımız için oldu." diyor.

ONUN SABAH ŞEKERLERİ HAYVANLAR 

Onuş, Karakedi El Sanatları sayfasında her sabah  "Sabah Şekerleri" ismiyle boncukla işlenmiş bir hayvan paylaşıyor. Bu figürlerin müşterilerden gelen isteye göre broş, kolye, küpe veya halhal olarak yaptıklarını belirten Onuş bu ürünlerin satışından gelen gelirin bir kısmını sokakta yaşayan hayvanların mama masrafına ayırdığını söylüyor.

Daha fazla görsel ve takip için:

https://instagram.com/karakedielsanatlari...

Haber: Yavuz Nufel

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©SONHABER.EU

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@