banner124
banner112

Hollanda'da vaka sayısının yaklaşık dörtte biri sağlık çalışanları

banner94

Hollanda'da Hekimler Federasyonu'ndan sağlık çalışanlarına çağrı: Koruyucu ekipman yoksa çalışmayın

GÜNDEM 11.04.2020, 16:03
Hollanda'da vaka sayısının yaklaşık dörtte biri sağlık çalışanları
banner119

Hollanda Kraliyet Hekimler Federasyonu (KNGM), doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarına, "Koruyucu ekipman yoksa çalışmayın" çağrısı yaptı.

Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü'nün verilerine göre, ülkenin kuzeyindeki Groningen eyaletinde, enfekte olan kişilerin yüzde 56'sı sağlık personeli.

Ülkenin en önemli hekim örgütü KNGM, Cuma akşamı tüm hekim, hemşire ve hasta bakıcılara yönelik bir uyarı açıklaması yaptı.

Dernek, "Yeterli koruyucu ekipman yoksa, çalışmayın" çağrısını; ilgili yasayı, hekimlerin davranış kurallarını ve ettikleri Hipokrat Yemini'ni değerlendirerek yaptığını açıkladı.

Sağlık çalışanları şikayetçi

Hollandalı sağlık çalışanları, haftalardır maske, önlük ve gözlük gibi koruyucu ekipman bulunmamasından şikayet ediyor.

KNGM, enfeksiyonun sağlık çalışanları için bir risk oluşturduğunu vurgulayarak, "Buna ek olarak uzun süre işlerini yapamama ve sağlık hizmetlerinin devamlılığının tehlikeye girmesi riski bulunuyor. Ayrıca sağlık sektöründeki diğer hastaların enfekte olma olasılığını arttırıyorlar" görüşünü dile getirdi.

Federasyonun açıklamasında, hekimlerin olağanüstü acil durumda gerekli koruyucu ekipman olmasa da hasta bakma kararı alabileceklerini göz önünde bulundurarak, "Yine de bu konuda temkinli olun" denildi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

banner123
Yorumlar (2)
serdar 2 yıl önce
Türkiye Imparatorluguna yazın bir mektup 2 günde 10 tir malzeme gelsin. Yazık şu düştüğünüz duruma yazık. 2 milyar euro suriyelilere yardim etmezsiniz şimdi tüm avrupa ne kadar para kaybetti hesaplayın. Ama belki biraz insan olmayı öğrenip dünyada ki gereksiz savaşları bitirmeye ve ac insanları doyurmaya odaklanirsiniz umarim. Fazla değil ihtiyaçları senede en fazla 2 milyar euro ve tepelerinden bomba yağmayan huzurlu bir ülke...
Mustafa 2 yıl önce
Bu virüs gerçek yüzleride ortaya çıkardı.
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@