Hollanda'da sokakta kadınlara laf atmak ifade özgürlüğü sayılıyor

banner94

Hollanda'nın Den Haag Mahkemesi, "sokak tacizi" olarak adlandırılan sözlü taciz yasağının, ifade özgürlüğüne aykırı olduğuna hükmetti.

GÜNDEM 19.12.2019, 14:19 19.12.2019, 12:42
Hollanda'da sokakta kadınlara laf atmak ifade özgürlüğü sayılıyor

Mahkeme, Rotterdam'da geçen sene yürürlüğe giren "sokak tacizi" yasağı ile ilgili yargılanan sanık hakkındaki kararını açıkladı.

Mahkemeden yapılan yazılı açıklamada, Rotterdam'da "sokak tacizi" olarak adlandırılan sözlü taciz yasağının ifade özgürlüğüne tamamen aykırı olduğu belirtildi.

Mahkemede yargılanan sanığın, 6 Temmuz 2018'de 3 kadına sözlü tacizde bulunduğunun ispatlandığı, fakat "sokak tacizi" yasağının yasal olmadığı gerekçesi ile kişiye yasal işlem uygulanmayacağı ifade edildi.

İfade özgürlüğünün anayasa maddesine bağlı olmasından dolayı, anayasada yapılacak kısıtlamayla ilgili yetkinin, sadece Hollanda Parlamentosuna bağlı Temsilciler Meclisi ve Senato'da olduğu kaydedildi.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam ve Rotterdam'da geçen sene insanları sokaklarda rahatsız etmek,laf atmak, sözlü taciz etmek,ıslık çalmak, hakaret etmek, küfür etmek gibi davranışlarda bulunmak yasağı yürürlüğe girmişti.

Sözlü tacizde bulunanlara 4 bin 100 avroya kadar para ve 3 yıla kadar da hapis cezası öngörülmüştü.

"Sokak tacizi" nedir: insanları sokaklarda rahatsız etmek,laf atmak, sözlü taciz etmek, ıslık çalmak, hakaret etmek, küfür etmek gibi davranışlarda bulunmak anlamına geliyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@