banner112

Hollanda'da organ bağışı kararı için son 2 hafta! Bildirmezseniz otomatik organ bağışçısı olacaksınız

banner94

Hollanda’nın yeni organ bağışı yasasının yürürlüğe girmesine 2 hafta kaldı.

GÜNDEM 17.06.2020, 12:30 18.06.2020, 10:58
Hollanda'da organ bağışı kararı için son 2 hafta! Bildirmezseniz otomatik organ bağışçısı olacaksınız
banner119

Yeni yasa yürürlüğe girdğinde aksi bir beyan olmadıkça 18 yaşından büyük her Hollandalı otomatik organ bağışçısı olarak sisteme kaydedilecek.

Organ bağışı yasasının yürürlüğe giriş tarihi, koronavirüs salgını nedeniyle 2 ay ertelenmişti.

Organ bağışı verilerinin toplanmaya başladığı 2014 yılından bu yana Hollandalıların yaklaşık 7 milyonu kararını bildirdi. Son bir yılda yaklaşık yarım milyon kişi kararını bildirdi. Merkezi İstatistik Bürosu (CBS), bu artışta yürürlüğe girme tarihi yaklaşan yeni yasanın sebep olduğunu tahmin ediyor.

Yeni yasayla otomatik organ bağışçısı olarak sisteme kaydedilen yetişkinler daha sonra da bu kararı değiştirebilecekler. Ancak herhangi bir itirazda bulunmayanların bunu onayladığı anlamı çıkarılacak.

Son 1 yılda sisteme kararını bildiren yarım milyon kişiden 370 bini organ bağışçısı olmak istemezken, organlarını bağışlamayı kabul edenlerin sayısı 130 binde kaldı.

Genel toplamda ise Hollandalıların %55’i bağışçı olmak isterken, %34 gibi bir kısmı da organlarını bağışlamak istemiyor.

18-20 yaş grubundaki gençler kararını en az bildiren grup olarak öne çıkıyor. Ayrıca doğu kökenli göçmen Hollanlıların yaklaşık %72’si bağışçı olmak istemezken bu oran batılı göçmenlerde %64 ve yerli Hollandalılarda ise %45 olarak gerçekleşti.

Daha fazla bilgi için: https://www.hoewerktorgaandonatie.nl/tr/

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayını

Yorumlar (7)
Zekeriya öğütlüoğlu 1 yıl önce
Merhaba,keşke bildirim linkini ekleseydiniz ,yada nasıl bildirim yapılması gerekiyor açıklama yapsaydınız daha yararlı olabilirdi !!!
Erhan 1 yıl önce
https://www.donorregister.nl/
Zehra Uğurlu 1 yıl önce
Merhaba. Bu sadece Hollandalılar için mi geçerli. Yoksa bizim de bildirmemiz gerekiyor mu? Bilgilendirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
abdullah Gül 1 yıl önce
Bu siteden giriş yapabilirsiniz organ bağışı için evet veya hayır rı sece bilirsiniz

https://www.donorregister.nl/uw-registratie/uw-keuze-bekijken
Mazife yilmaz 1 yıl önce
Nereye bildırecegız hiç bir bilgimiz yok aydınlatırmısıniz
Ergunay kahraman 1 yıl önce
evet herkezi kapsıyor malesef yasarken alacaklar öldüğünde kadavra ya cevirecekler tamamen ic organlarımizi bosaltacaklar milleti zorda bırakıyorlar son iki hafta diye yayınlamıştır hersey habersiz yapıyorlar.
T.kara 1 yıl önce
Nasil bildirim yapmamiz gerekiyo.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@