banner84

Hollanda'da öğretmenlerin bir kısmı okulların açılmasını riskli olarak görüyor

Hollanda’da yapılan bir anket çalışmasına göre, öğretmenlerin 3’te 1’nden fazlası okulların 11 Mayısta açılmasını sorumsuzluk ve riskli olarak görüyor.

GÜNDEM 05.05.2020, 20:30 05.05.2020, 21:19
Hollanda'da öğretmenlerin bir kısmı okulların açılmasını riskli olarak görüyor

Öğretmenlerin sadece kendileri için değil öğrencileri için de endişe duydukları ve sınıf ortamında izolasyonun sağlanmasının imkansız olduğunu belirttikleri ortaya çıktı.

Bazı öğretmenler Hollanda hükümetinin kendilerini ve öğrencilerini “deney tavşanı” olarak kullanmak istediğini ve sonuçlara göre ülkedeki kısıtlamalarla ilgili kararlar alınmak istendiğini söylediler. Ancak bu koronavirü salgınında yeni bir dalgaya sebep olabilecek kadar büyük bir risk demek.

Bunun yanısıra ankete katılan öğretmenlerden % 61’i alınan kararın doğru olduğunu düşünüyor. % 63 civarında bir kitle de Rutte kabinesinin salgınla mücadele metotlarını ve uyguladıkları tedbirleri yeterli ve yerinde görüyor.

Kabineye oranla Eğitim bakanı Slob’a duyulan güven ise hayli düşük: % 38. Hatta öğretmenlerin % 28 gibi bir kısmı bakana hiç güvenmiyor.

Bütün bunlara rağmen ankete katılan öğretmenlerden %93’ü 11 Mayısta sınıfında hazır olacağını beyan ediyor. %4 derslere girmeme kararı alırken, %3 gibi kesim ise henüz kararsız.

Öğretmenlerin çoğunluğu okulların açılmasıyla komşu Almanya’da olduğu gibi çocukların virüsü taşıyıcı konumuna geçeceğinden ve hem okuldaki arkadaşlarına ve öğretmenlerine hem de evdeki ailelerine bulaştıracağından korkuyor.

Göreve başlayacak olanlar bile buruk bir sevinç yanında endişe duyuyorlar.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

Kaynak: Ufuk.nl
 

Yorumlar (7)
Havva demir 1 yıl önce
Biz cocugumuzu parka goturmeye korkarken okulda uc bes cocuktan fazla bir kalabalik ortama nasil birakacagiz acaba
F.Dan 1 yıl önce
akilsizlik resmen bu cocuklarimizi buyuk risk altina atiyorlar onarin sagilya oynuyorlar resmen
Emel unalar 1 yıl önce
Okullar acilmasinn
A. Erdem 1 yıl önce
Okula gondermeyene suan icin ceza yok. Bildirmenizi istiyorlar okullar sadece gondermeyeceginizi.
Sanirim belirli bir zamandan sonra tamamen mecbur tutarlar.
Gondermeyecegini soyleyen veliler ve tereddut edenler de baya cok.
Sedat 1 yıl önce
Okulların tatiline bişe kalmamış birazda bu şekil idare edilip tatile gidilse daha mantıklı olur
Abdullah 1 yıl önce
Okula cocuklarımızı gondermek mecburmu 11 mayısta. Eger cocuklarımıza yada velilere, yada ögretmenlere olumsuz bir sonuc. Kovid bulaşırsa sorumlusu okulmu bakanmı. Rutmu ltf. Acıklık getirin göndermessek ne gibi olumsuz sonuclar olabılır. Tşk. Ler
Şukran 1 yıl önce
Çok saçma bir karar çocukları aile yi düşünen yok yaşlıları temizlediler sıra çocuklara geldi Allah korusun çocuklarımızı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@