banner84

Hollanda'da koronavirüs testi yaptırmak isteyenler için başvuru numarası açıklandı

Hollanda’da bugünden itibaren (1 Haziran), şikayetleri olan herkes koronavirüs testi yaptırabilecek. Randevu alınması şartıyla yapılacak testler ücretsiz olacak.

GÜNDEM 01.06.2020, 08:59
Hollanda'da koronavirüs testi yaptırmak isteyenler için başvuru numarası açıklandı

Hollanda geneli için koronavirüs testi yaptırmak isteyenlerin randevu alacağı telefon numarası saat 08:00’da açıklandı. GGD tarafından ülke genelinde 80 noktada yapılacak testler için randevu numarası: 0800-1202 oldu.

İsteyen herkese ve mümkün olan en kısa sürede test yapılması amacıyla yaygınlaştırılan GGD noktaları sadece randevu ile çalışacak ve randevu alanlar en geç bir gün içinde test edilecek.

Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı bu şekilde en ufak şüphesi olanların bile test edilerek sonuca göre gerekli karantina ve izolasyon uygulamasına gidilmesini ve yine olası pozitif virüs taşıyıcılarının temasta olduğu kişilerin de uyarılmasını hedefliyor. Böylece virüsün daha fazla yayılmasının önüne geçileceği gibi, tedavi süreçleri de hızlanmış olacak.

Bakanlık açıklamasında, testlerin hafif de olsa belirtisi olanlar için yapılacağını, dolayısıyla hiç bir şikayeti olmayanların başvurmasına gerek olmadığını belirtti. Randevu için arandığında telefonda yapılacak kontrolle test yapılmasına ihtiyaç olup olmadığı belirlenecek.

Ancak grip ya da soğuk algınlığı gibi koronavirüs belirtileri ile karıştırılan hastalıkları olanların da test için başvurması tavsiye ediliyor.

Hollanda böylece salgının başladığı günlerden beri bir türlü yapamadığı yeterli test sayısına ulaşmayı ve hükümete yapılan eleştirileri de bir nebze olsun telafi etmeyi hedefliyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

Habeernet

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@