banner112

Hollanda'da 'her cami bir çeşme yaptırsın' kampanyası

Hollanda genelinde istasyon ve şehir merkezlerde çeşmeler yaygınlaşmaya başladı. 

GÜNDEM 27.01.2020, 11:49 27.01.2020, 11:06
Hollanda'da 'her cami bir çeşme yaptırsın' kampanyası

Burhanettin Carlak Yazdı;

Vatandaşlar metal borulardan içme su ihtiyacını giderebilecek. Çocuklarda artan obezite ve beslenme sorunları şekerli-asitli içecekler yerini çeşme suyu tüketimi konusunda farkındalık oluşumunu saĝladı.

Belediye Meclis Üyesi sıfatı ile girişimlerimle ve Hengelo-Yozğat Vakfı’nın çabaları ile Hengelo istasyon meydana 2016 yılında  Okan Sarıaslan’ın tasarımını yaptıĝı kubbeli dört cepheli bir Osmanlı çeşmesi  yapılmıştı.  

Batı Avrupa ülkelerinde şehir meydanında bulunan tek Türk çeşmesi özelliĝini taşıyor.  

Semerkant’dan Saraybosna’ya kadar bine yakın çeşme fotografı çekerken hep bunu hayır etmiş, hayır kültürümüz bilinsin istemiştim.  
Şehrin mimarı dokusu ve bütünlüĝü ile uyumlu çeşme etrafında üst seviyeli bir Çeşme Festivali önerisi de ortaya atmıştım. Bu alanda da girişimler olduĝunu duymaktan memnumluk duydum.  

Hazırladıĝım taslak programımda Kayseri’deki Gevher Nesibe Şifahanesinde Selçuklu döneminde ruh hastalarının tüm masrafları devlet tarafından karşılanan şifahanede su sesi ile hastaların nasıl telkin edildiĝini ve müzik terapisi uygulandıĝını Almelo’dan müzik terapist Yeşim Satlık anlatacak, Mengli Rahimi Orta Asya defilesi yapacak, Belçika’dan Neyzen İzzeddin ney üfleyecek, Arnhem’den modern ebru sanatçısı Yusuf Akkaya’da ebru workshop verecek. Ayrıca Leiden’den çini sanatçısı Betül Aslı Bayram’ın da Hengelo’daki OYFO Müzesi iş birliĝi ile çinicilik kursu başlatacaĝız ve çeşmemizin hatta eski tekstil bacalarının bir kısmını Turkuaz çinilerle bezeyeceĝiz. Projelerimiz umarım gerçekleşir.

Çeşmeden günlük yüzlerce ziyaretçi yararlanılıyor ve her seferinde Türk Çeşmesi’nin Türkler tarafından dostluk vesilesi ile şehre hediye edildiğini görüyor. Su bir Metaphor olarak sürekli karşımıza çıkıyor. Bölgedeki barış ve diyalog grubları `walk of peace` adlı yürüyüş için de çeşme meydanını mutlaka güzergahına almak istiyor.
 
Geçtiĝimiz günlerde verdiĝim ve belediye meclisinde kabul edilen bir önerge ile yeni daha çok sayıda çeşmelerin okul meydanlarında ve şehir merkezinde yapılabilmesi için araştırma yapılacak. Bizler göçmen Türk ve müslüman olarak yeni vatanımızda daha çok üretmenin, sanatımızla, estetiĝımizle, medeniyet tasavvurumuzla toplumun ahengini desteklemenin, katkıda bulunmanın, artı deĝer üretmenin mücadelesini vermeliyiz. Diĝer türlü itibar dilenciliĝi ile edilgen marjinal bir görüntü veririz.

Hollanda’da sadece Türkler tarafından inşa edilen 200’den fazla camimiz var. Yönetim anlayışı Türkiye şartlarına ve geleneklerine göre dizayn edilmiş bir yapı ve kültür yerine, bulunduĝu ülke ve zamanın ruhuna uygun olarak,  sokaĝı mahalleyi güzelleştiren, toplum hayatına katkısı olan bir zihniyetle gelin imara uygun olan en az 100 camimiz için tüm mahalle sakinlerinin kullanımına uygun mini çeşmeler yaptırtalım.  

Hatta Utrecht Ulu camii meydanı için başkan Yücel Aydemir’e Ankara – Keçiören’de Estergon kalesi içindeki çiniyi önerdim.   İlla çinili - sebilli masraflı yapılar olması gerekmiyor. 

Tüccar kafalı Hollandalılar bunu da artık sektör haline getirmiş. Yaklaşık 2000 euro'ya metal borulu çeşmeler yaptırmak mümkün. 

Ne derseniz bu çağrı ses getirir mi?

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
©SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@