banner112

Hollanda'da camilerde uyulması gereken kurallar

banner94

Hollanda’da koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler çerçevesinde 17 Mart'tan itibaren toplu ibadete ara verilen camiler, sabah namazından itibaren tekrar açıldı.

GÜNDEM 01.07.2020, 14:15 01.07.2020, 17:53
Hollanda'da camilerde uyulması  gereken kurallar
banner119

Hollanda’da hükümetin bugün itibariyle normal hayata dönüşün 3. kademesini hayata geçirmesiyle Hollanda Diyanet Vakfı’na bağlı faaliyet gösteren 148 camide yeniden namaz kılındı.

Camilerde oluşturulan Kovid-19 tedbirlerine ilişkin yönetmelik kuralları uygulandı. Yönetmelikte camide seccadelerin evden getirilmesi, cemaat arasında sosyal mesafe uygulanması, abdesthanelerin kapalı kalması, camiye girenlerin ellerini dezenfekte etmesi gibi kurallar yer alıyor.

Camiye girmeden önce ellerini dezenfekte eden Müslümanlar, camide 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyarak saf tuttu ve evden getirdikleri seccadelerle namazı eda etti.


Son Haber'e açıklamada bulunan Hollanda Diyanet Vakfı yönetim kurulu Başkanı Muhlis Koç, dezenfektan standı ve yeteri kadar hijyen jeli temin ederek camilere dağıttıklarını, ayrıca korona kurallarını içeren afiş, el ilanı ve rehber kitapçık hazırlayarak şube yöneticilerine ve cemaatine dağıtıldığını açıkladı.

Cami görevlilerinin uyarı ve tavsiyelerini dikkate alınmasının önemini vurgulayan Başkan Koç “Camilerimizin aylar sonra tekrar cemaatine kavuşması büyük bir sevinçle karşılandı” dedi.

Kurallar ve Tedbirler  

• Camiye gelmeden önce evde Abdestinizi alın 
• Camiye gelirken Seccadeni yanında getir 
• Camiye girerken Maskeni tak 
• Cami girişinde bulunan dezenfekte ilacını mutlaka kullanın 
• Cami içerisinde 1,5 metre kuralına mutlaka uyun 
• Camideki görevlinin uyarı ve tavsiyelerinin dikkate alınması gerekir
• Camide tokalaşma vesaire kesinlikle yasaktır 
• Seccadenizi işaretlenmiş olan yerlere serin 
•Cami lokallerinde resmi makamların kafeteryalarla ilgili açıkladığı kurallar geçerlidir

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
©SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@