banner84

Hollanda'da 65 yaş ve üzerindeki kişilerin camiye gitmemeleri istendi

Hollanda'daki Müslümanların Devletle İrtibat Kurumu (CMO), 1 Haziran'da koşullu olarak yeniden ibadete açılacak olan camilerde, namaz sırasında ağız maskesi ve plastik eldiven kullanılmasını istedi.

GÜNDEM 21.05.2020, 17:21 21.05.2020, 17:42
Hollanda'da 65 yaş ve üzerindeki kişilerin camiye gitmemeleri istendi

Hollanda hükümetinin, koronavirüs önlemlerini gevşetme kararı kapsamında, cami ve diğer ibadethaneler, 30 kişiyi aşmamak koşuluyla 1 Haziran'da yeniden açılacak.

Hollandalı Müslümanların hükümetle ilişkisini yürüten CMO, camilerin açılmasından sona uygulanacak hijyen önlemleri konusunda sağlık makamlarıyla işbirliği içinde bir dizi öneride bulundu.

'65 yaş üzeri gelmesin'

CMO, 65 yaş ve üzerindeki kişilerin evde ibadet etmeleri ve camiye gelmemelerini istedi.

Salgın önlemleri kapsamında, cemaat tarafından ortaklaşa kullanılan rahleler ile Kuran'ların bir süreliğine kaldırıldığını belirten kurum, camiye gelenlerin, namaz sırasında ağız maskesi ve plastik eldiven kullanmalarını tavsiye etti.

Kurum, camilerdeki kapı kolları, merdiven korkulukları, ayakkabı çekecekleri ve dolapları ile bağış kutuları başta olmak üzere, bütün hassas alanların dezenfekte edilmesini önerdi.

'Mevlid ve kutlama yapılmasın'

CMO, önümüzdeki hafta sonu kutlanacak Ramazan Bayramı'nda da camilerin kapalı olacağına dikkati çekerek, koronavirüs önlemleri nedeniyle kitlesel bayram kutlamaları için ibadethanelerin açılmamasını istedi.

Öneriler arasında, salgın bitene kadar camilerde mevlid, kutlama gibi etkinliklerin yapılmaması da yer aldı. Hollanda'daki camilerdeki abdesthane ve tuvaleteler de, zorunlu haller dışında kapalı olacak.

CMO'nun yayımladığı bildiriye buradan ulaşabilirsiniz

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (1)
sener 11 ay önce
65 yas ustu serbesmi holandada camiye gitmesi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@