banner124
banner112

Hollanda, Belçika ve Almanya'da listeria alarmı: 5 kişi öldü

banner94

Hollanda Kraliyet Kamu Sağlığı ve Çevre Enstitüsü'nden yapılan açıklamada söz konusu ürünlerin Offerman'a ait Hollanda'nın Aalsmer şehrindeki tesiste üretildiğinin varsayıldığını açıkladı.

GÜNDEM 05.10.2019, 19:53
Hollanda, Belçika ve Almanya'da listeria alarmı: 5 kişi öldü
banner119

Euronews'in haberinde, yedikleri etlerde bulunan listeria bakterisinin yol açtığı enfeksiyonlardan Hollanda'da 3 kişinin Almanya'da da 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Bunun üzerine Offerman Hollanda ve Belçika'da satılan Aalsmer tesisinde dilimlenip paketlenen 300 bin kilo domuz eti ürününü geri çağırdı.

Öte yanda Hollanda devlet televizyonunda ülke genelinde tüm domuz eti ürünlerinin toplatılabileceği uyarısı yapıldı.

Hollanda Gıda Güvenliği Ajansı'ndan bir sözcü Offerman şirketiyle ilgili şüphelerin bir süredir devam ettiği son aylarda ilave denetimlerin yapıldığını ve şirketten ek önlemler almasının istendiğini açıkladı.

Almanya'da meydana gelen benzeri bir hadisenin üzerine sağlık otoriteleri Wilke isimli şirketin faaliyetlerini durdurarak incelemeye aldı.

Ölüm vakalarını haricinde de hastalıklı domuz salamı ve kavurmasını yiyen onlarca kişi rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Listeria enfeksiyonları

Listeria et ürünlerinde sıkça rastlanan bir bakteri olmakla birlikte yol açtığı enfeksiyonlar sağlıklı yetişkinlerde çok etkili olmamakta. Bakterinin yol açtığı ateş, kusma, ishal gibi rahatsızlıklar bir doktor gözetiminde rahatlıkla atlatılabiliyor ve büyük bir endişeye yol açmıyor.

Fakat yaşlılar, çocuklar ve hamileler gibi bağışıklık sistemi daha zayıf bireylerde oluşan bir enfeksiyon hayati tehlike arz edebiliyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın  

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
 

Kaynak: Euronews

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@