Hollanda Başbakanı Rutte’den Türkiye'ye mülteci tepkisi

banner94

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye'nin, ülkesindeki mültecileri Yunanistan sınırına gönderdiğini söyleyerek Ankara'ya tepki gösterdi.

GÜNDEM 03.03.2020, 02:20 03.03.2020, 00:31
Hollanda Başbakanı Rutte’den Türkiye'ye mülteci tepkisi
banner119

Rutte bunun Avrupa Birliği (AB) ile yapılan anlaşmalara aykırı olduğunu söyledi.

Mark Rutte, Türkiye'nin gidişlerine izin verdiğini açıklamasının ardından Yunanistan sınırına akın eden mültecilerin durumu ile ilgili sorunun çözülmesi amacıyla Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ile bir görüşme yaptı.

Rutte, Türkiye ile Yunanistan arasındaki insansız bölgede, aralarında çocukların da bulunduğu mültecilerin buz gibi soğukta beklediğini belirterek, "İnsanları asla böyle siyasi bir mücadele aracı olarak kullanmamalısınız" dedi.

Hollanda Televizyonu (NOS), haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB ve NATO'ya baskı yapmak için sınırları açmaya karar verdiğini iddia etti.

NOS'a göre Türkiye, Suriyeli mülteciler karşılığında AB'den daha fazla para talep ediyor; Ankara ise Suriye'nin İdlib eyaletindeki çatışmalarda NATO'dan kendisine destek vermesini istiyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

Kaynak: BBC
 

Yorumlar (2)
Hatiçe günaydın 2 yıl önce
Tayip erdogan
Evet sınır kapısını acdı dogru ama hiç kimseyide koymadı türkiyeden gitmek isteyen gidiyor kalmak istiyende git demiyor sadçe bu yükü türkiye niye yüklesin tabiki amrika mati yardım ediçek yılardır kimsi suriyenin içinde askerleriye amerika
Düşünsen bir ülkenin insan bir ülkeye sıgındıgını
Nasıl altından kalıcak
Ne oldu avrupa ülkelerine tereristler besliyorlar alsınlar mütevileride beslesinler
Toparkmı yok avrupada kursunlar kapm evleri beslesinler çok düşünüyorlarsa
Çok güEl yaptın tayip erdogan
D.zeki Gürbüz. 2 yıl önce
Gittikleri yerleri pisletiyorlar.Avrupa ülkeleri onları almak zorunda değiller.Neden Avrupa ülkeleri ? Zengin arap ülkeleri yokmu ? Tek bir Suriye'li sığınmacı alan Arap ülkesi gördünüzmü ? Zaten Avrupa ülkeleri Somali'li ve Suriye' ile doldu ve bir haltada yaramıyorlar
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@