Hokaf Çanakkale ruhunu Hollanda'da yaşattı

Fotoğraf: Coşkun Yeğenoğlu

GÜNDEM 28.03.2016, 13:53 28.03.2016, 13:53
Hokaf Çanakkale ruhunu Hollanda'da yaşattı
Fotoğraf: Coşkun Yeğenoğlu

Hokaf tarafından Hollanda’nın Shiedam şehrinde düzenlenen geceye 7’den 70’e yüzlerce kişinin katılması ile Theater a/d Schie’deki ( Shie Tiyatro salonu ) doldu taştı.

Başta Hollanda’nın dört bir yanından Çanakkale Ruhunu benliğinde yaşayan Karamanlılar olmak üzere gelen yüzlerce insan tüm proğram boyunca konuşmalarla, şiirlerle, tiyatro gösterisi ile ve Çanakkale türküleri ile zaman tünelinde yolculuk yaparak bir asır öncesini yaşadılar.

Türiyeden proğrama katılan Karaman milletvekili Recep Şeker, Hollanda’dan T.C. Rotterdam Baskonsolosu Sadin Ayyıldız, T.C. Lahey Büyükelçiliği Müşaviri Harun Reşit Halisoğlu ile birlikte yaklaşık bin kişi katıldı.
Kur’anı Kerim tilaveti ve ardından tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan proğramda Türkiye’den gelen tarih araştırmacısı Talha Ugurluel, Çanakkale’nin neden, nasıl geçilmez olduğunu anlatırken; Avrupa’nın sevdiği sanatçılardan Ahmet Baydaroğlu söylediği özellikle Çanakkale türkülerine salonu dolduran tüm davetliler eşlik etti. Yavuz Nufel ve Abdullah Güven’in okuduğu şiirlerle kendilerini Çanakkale tabyalarında hisseden davetliler Ömer Atif ve arkadaşlarının sergilediği Kınalı Hasan Piyesi ile göz yaşlarına hakim olamadılar.

Fotoğraf: Coşkun Yeğenoğlu Fotoğraf: Coşkun Yeğenoğlu

Yapılan konuşmalarda sırası ile Hokaf Başkanı Başkanı Mustafa Duyar, Bu proğram, Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümünde Federasyonumuz dil,din ve kültür alanında neslimize hizmet etmek için yaptığımız çalışmaların biridir” dedi ve başta davetliler olmak üzere emeği geçenlere, sahne alanlara ve sponsorlara teşekkür etti.

Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Destanı’nında beyitler okuyarak konuşmasını yapan Rotterdam Başkonslolsu Sadin Ayyıldız; " Bu gün bir daha dönmemek üzere gidenlerin tarihin yazdığı Çanakkale şehitlerini yad etmek için bir araya gelmiş bulunuyoruz.Anadolu'yu Anadolu yapan, Çanakkale'yi Çanakkale yapan ruhu daha iyi kavramak ve günümüzde yaşadıklarımızla bir mukayese yapıp, dersler çıkarmak gerekiyor " dediği konuşmasını Hokaf’a teşekkür ederek noktaladı.
T.C. Lahey Büyükelçiliği Müşaviri Harun Reşit Halisoğlu ise Büyükelçi Sadık Arslan’a vekaleten Hokaf’a teşekkür ederek selamlama konuşmasında, “ söyleycek çok şey var Lakin bu dolu dolu proğramda sözlerimi fazla uzatmadan proğramı sizlerle izlemek istiyorum”diyerek Baikan Mustafa Duyar nezdinde davetlilere ve Hokaf’a teşekkür etti.

Son konuşmacı Karaman Milletvekili Recep Şeker ise Çanakkale’de Türk Milleti’nin canları ve kanları ile bir varoluş destanı yazdığını söyledi. Şehitlerimizin ruhunun şad olması için onların emaneti vatanımıza hizmet etmenin önemine değinen Şeker, şu anda da Türkiye’nin etrafında yaşanan olaylarla benzer bir varoluş mücadelesi verdiğini vurguladı. Yad ellere işçi olarak gelenlerin çocuklarını şimdi bulundukları ülkelerin yönetiminde söz sahibi olmalarının gururunu yaşadığını belirttiği konuşmasında Şeker, “ Bir zamanlar yolları ile şehircilik anlayışı ile Avrupa’ya özenirdik.Oysa şimdi ülkemiz hümetimizin yaptığı çalışmalarla Avrupa’dan farkı kalmamıştır” dedi. proğramı düzenleyen, emek verenlere, katılanlara teşekkürün ardından Şeker, Hokaf Başkanı Mustafa Duyar’ı sahneye davet ederek üzerinde Cevşen duası yazılı Karamanoğlu Mehmet bey’in bir heykelciğini hediye etti.

©SONHABER.EU
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@