banner84

Denk Partisi Fokur Fokur kaynıyor

banner94

Hollanda parlamentosunda 3 koltuğu bulunan ve ‘Türkler’in Partisi’ olarak bilinen DENK’te işler iyice karışıyor.

GÜNDEM 10.04.2020, 14:11
Denk Partisi Fokur Fokur kaynıyor
banner105

Haber/Yorum: İlhan Karaçay

Parti içinde ve etrafında gelişen dalgalanmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Fokur fokur kaynayan DENK Partisi krizine, yakında üyelerin açıklamaları da eklenecek. Saǧduyunun beklentisi, sözkonusu kargaşanın en kısa zamanda dinmesi, parti içinde gönüllü görev yapmış olanların da fikirlerinin alınarak çözülmesi yönünde.

Partinin meclisteki grup başkanı olan ve haliyle ‘siyasi lider’olarak anılan Tunahan Kuzu ile, Parti’nin hem Genel Başkanı ve hem de milletvekili olan Selçuk Öztürk arasındaki çekişmeye, meclisteki üçüncü koltuğun sahibi Faslı Farid Azarkan da karıştı.

Her şey Tunahan Kuzu’nun, mart ayı sonlarında yaptığı, ‘Grup Başkanlığı’ndan ayrıldım, gelecek seçimlerde de aday olmayıp siyasete veda edeceğim’ şeklindeki açıklaması ile başlamıştı.
Tunahan Kuzu’nun istifa ve ayrılma haberi şaşkınlık yaratmıştı. Herkes bu istifa ve ayrılığın nedeni merak ediyor ve yorum yapıyordu.
Kuzu’nun bu tavrına henüz bir neden bulunmamışken, HP/De Tijd Dergisi yayınladığı bir haberde, Kuzu’nun ayrılış nedenini bir kadına bağlamıştı. Dergiye göre, Kuzu’nun yanında staj gören bir bayan, kendilerine verdiği yazılı bir beyanda, Kuzu’nun kendisine ‘sınırı aşan’ bir tacizde bulunduğunu ifade etmiş.
HP/De Tijd’ın bu haberi diğer medya organlarında da yer aldıktan sonra, naçizane şahsım da ‘Kuzu’nun ayrılış nedeni bir kadın mı?’ başlığıyla objektif bir haber yazdım.
Bu haberden sonra sosyal medyada adeta kıyamet koptu.

Kuzu’yu destekleyenler olduğu gibi, bu suçlamanın bir komplo olduğunu ileri sürenler de oldu. Daha sonra parti yönetimi bir açıklama yaptı ve 2018’de cereyan etmiş olan bu olay üzerine ‘Kuzu’nun ayrılmasını biz istedik’ şeklinde bir beyanda bulunuldu.

Parti yönetiminin bu davranışından sonra Tunahan Kuzu bir hafta bekledi, sonra kaleme sarıldı ve çok sert bir açıklama yazdı. Kendisine Öztürk tarafından bir komplo kurulduğunu ileri süren Kuzu’nun bu açıklamasından sonra, ‘Tunahan Kuzu, kuzu kuzu değil, panter gibi savunmaya geçti’ başlığıyla ikinci haberimi yazdım.

Bu açıklamadan sonra bu kez Selçuk Öztürk bir açıklama yaptı.

Öztürk bu açıklamasında kendisini savunduktan sonra, ‘Sadece, şahsımla ilgili yapılan ithamların tamamen gerçek dışı olduğunu bilmenizi isterim.
Sessizliğim, davamıza olan inancımdandır ve inanıyorum ki eninde sonunda hep beraber bu zor günleri de aşacağız. Bu dava hem Öztürk’ten hem de Kuzu’dan daha büyüktür.’
şeklinde bir cümle kullandı.

Bütün bunlar cereyan ederken parti üyeleri arasında da bir hareketlenme oldu. Bazı üyelerin inisiyatifi ile bir anket yapılmaya başlandı. Dutchturks.nl tarafından yapılan bu anketteki soru, Ayhan Tonca’yı başkan yapalım mı? şeklindeydi.

Üyeler arasında başka şeyler de konuşuluyordu. Konuşulanlar arasında, bir süre önce Türkiye’ye gitmiş olan Tunahan Kuzu’nun, orada bazı etkin kişi ve kuruluşlarla görüşmeler yaptığı yer alıyordu. Kuzu’nun kiminle ve hangi kuruluş ile görüştüğü sorusu da tabii ki muallakta kaldı.

Denk Partisi içindeki bu kavganın sağduyulu bir şekilde barışa dönüştürülmesi için çabalar sürerken, Hollanda Türk Hukukçular Birliği Başkanı Ejder Köse, İnterajans’a yaptığı bir açıklamada, ‘Selçuk Öztürk istifa etmelidir’ ana başlığı ile şunları söyledi:
’Bizim kendi çıkarlarını her şeyin üstünde tutan siyasetçilere değil, kaliteli, güçlü, topluma hizmet verecek arkadaşlara ihtiyacımız var. Tunahan Kuzu rakiplerinin de takdirini ve saygısını kazanmış iyi bir politikacıydı. Onun ‘politikayı bırakacağım’ diyerek partinin siyasi liderliğini milletvekili Azarkan’a devretmesinden sonra, hakkında basına bazı iddiaların sızdırılması, hatta çirkin suçlamalara maruz bırakılması son derece manidardır.’

Avukat Ejder Köse’nin, Selçuk Öztürk’ü çok ağır bir şekilde itham eden açıklaması, Kuzu sempatizanları tarafındanhoşça karşılanırken, parti içindeki barışı sağlamaya çalışanlar tarafından ise kınandı. Ejder’in yangına körükle giderek barış ihtimalina çomak soktuğunu belirten tarafsız kesim, ‘Bu kavga sona erdirilmezse, DENK Partisi maalesef Türk ağırlıklı olmaktan çıkacaktır’ fikrinde birleştiler.

Durum böyle iken, Meclis Grup Başkanlığı’nın Kuzu’dan devralan Farid Azarkan bir açıklama yaptı. Hollanda medyasında yer alan bu açıklamaya göre, DENK Partisi’nde meydana gelen bu kargaşanın, parti yönetiminin istifasıyla çözümlenebileceği görüşü hakim.
Azarkan’ın bu çağrısına ilk cevap veren, Parti’nin İkinci Başkanı Gladys Albitrouw’dan geldi. İkinci Başkan derhal istifa ettiğini açıkladı. Öztürk ve Sekreter Hanane Bittricht’ten ise henüz bir yanıt yok.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

 

Yorumlar (7)
Efendi 1 yıl önce
Bu utanç olaylardan sadece Hollanda sevinir.
Biz Türk olarak maalesef hep aynı şeyi yapiyorsuz. Türk olarak gurur duyacamiz yerde Kıskançlık çekememezlik yazık be
Bizde birlik beraberlik olsa bu duruma dusmeyiz.
ÖZ 1 yıl önce
Kıskançlık sebebi ile hareket eden Öztürk bilmelidir ki. Bu partide sevilmeyen tek kişidir çoğu parti üyeleri ve Denk partisine oy verenler arasında. Iki lafı bir araya getiremeyen ve her zaman kavgacı tutumuyla hiçbir başka partiyle uzlaşamayan bir şahsiyettir. Bencilce yapılmış bir hareketle, bu partiyi umut kapısı olarak gören onbinlerce seçmene ihanet etmiştir. Son aylarda meclise gitmeyerek davamıza ihanetin bir başka delilini sundu bize Öztürk. Bu saatten sonra en hayırlısı Öztürk'ün istifa etmesi ve Tunahan Kuzu'nun partiye dönüp Ayhan Tonca ve Farid Azarkan bu partiyi güzel bir geleceğe taşımasıdır. Ancak bu şekilde parti gelişir ve büyür aksi takdirde o onbinlerce üye partiden ayrılır ve seçmenlerde artık bu davaya inanmazlar.
Yusuf Bey 1 yıl önce
Bu partiyede Feto musallat olmuş gibi
Nerde bir fitne ve bozgunculuk altından bunlar çıkıyor
Icten biri 1 yıl önce
Degerli okurlar ve yorumcu arkadaslar
Adamin birinin evine bir hirsiz girer ve hirsiz yakalanir.
Meseleyi bilmeyenker hemen ev sahibini suckamaya basalarlar kapini kilitledinmi
Pencereni kapatmadin mi
Degerli esyalarini neden ev de saklarsin vesair vesair
Evine hirsiz giren ev sahibi cileden cikar ve su soruyu sorar YA ARKADASLAR HIRSIZIN HIC MINSUCU YOK
Mesele tam da bundan ibaret:
Tacizi yapan kuzu
Uygunsuz iliskiye giren kuzu
Makam ve mevkisini koruye kullanan kuzu
Ve en acisi:BU MESELENIN KAMUOYUNA ACIKLAYAN HOLLANDA MEDYASI
simdi sayin kuzu sadece kendi YANLISLARINA DESTEK VERMEDIKLERI VE PARTI MENFAATINI KUZUNUN MENFAATI USTUNDE TUTTU DIYE: sayin ozturk e mesnedsiz asilsiz ve cok garip bir sekilde hem asagiliyor hemde saldiriyor
EGER KUZU SUCSUZ ISE MESELEYI KAMUOYUNA ACIKLAYAN VE CARSAF CARSAF YAZI YAZAN HOLLANDA MEDYASIYLA HESAPLASSIN.evet sayin kuzu iyi bir siyasetci olabilir ama lutfen sunu kimse unutmasin.
Bu magdur olan bayan :birilerinin kizi
Birilerinin kardesi
Birilerinin ablasi
Bugun kendine sahip olamayan kuzu yarin eline daha fazla guc gectigi zaman neler yapmayacagindan nasil emin olabiliriz.
Evet insan hata yapabilir ama HUZEL OLAN SAGA SOLA SUCSUZ INSANLARA SALDIRMADAN CIKAR TOPLUMDAN OZUR DILERSIN AF DILERSIN VE BU MILLET SENI YINE KUCAKLAR BAGRINA BASAR.
Ama topluma tepeden bakarak ya kimse hollanda medyasindan haberi yok bilmezler okumazlar diye bakarsan o zaman boyle yaparsin(cok yazik ediyorsun kendine sayin kuzu)
Aydın 1 yıl önce
Hangi bir erkeğin bir bayanlan ilişkisi olmuyor? Kuzu yapınca reklam oluyor! Niye? Herkes yapar kuzu yapmasın öylemi? Kimsenin özel hayatı kimseyi ilgilendirmez!! Herkes aynaya baksın. Kuzu iyi bir siyasetcidir! Öztürkten türklere fayda gelmez! O kendi menfatini düşünür! Fırsatcını teki! Ondan bir cacık olmaz.
Asi Uysal 1 yıl önce
Denk partisi idarecileri kendilerini değil de, temsil ettiklerini düşündükleri toplumu düşünüyorlarsa partiyi feshetmeleri en doğru yoldur. 3 sandalye alıp müslüman toplumu marjinalleştirmeye sebep olduklarını farketmeliler ve STK’lar aracılığı ile faaliyet göstermeliler. Bu tarzda bir siyaset anlayışının ne Türk nede Faslı topluma faydası olmaz zararı olur. Sandalye değil de toplum menfaati yabancılara yönelik bir parti anlayışını bırakmalıdır.
Ekrem 1 yıl önce
Son asırda hangi işimiz başladığı gibi bitti, bir fıkra ile örnek vereyim. Cehenneme ziyaretçiler gelir, sorumlu bir rehber görevlendirir ziyaret başlar her köşede kazanlar kaynıyor biri hariç hepsinde zebaniler görevli çıkmak isteyeni geri kazana içine itiyor. Ne garipdir ki kenarda bi kazan kaynıyor başında kimse yok rehber e sormuşlar bunlar hangi millet rehber bilemediniz mi demiş hayır bunlar malesef TÜRK ler neden zebani yok, onlar altdan birbirleri nin ayağından çekerler cevabını almışlar. DENK e tamda cevap oldu galiba selamlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@