banner112

Çin'in Uygur Türklerine yaptığı zülüm Eindhoven meclisinde

banner94

Eindhoven belediye meclisinde 2.2 milyon’a mal olacak ‘Çin kültür evi ve restoran’ inşaatının başlanmasına karar verilmesi DENK partisi Eindhoven Grup Başkanı Adem Topdağ'ı harekete geçirdi.

GÜNDEM 24.10.2019, 11:33
Çin'in Uygur Türklerine yaptığı zülüm Eindhoven meclisinde
banner119

2,2 milyona mal olacak ‘Çin kültür evi ve restorant’ın masrafının tamamı Çin'in Nanjing kentinden gelecek bağışla yapılacak. Proje, Eindhoven ve Nanjing kentleri arasındaki dostluğun simgesi olacağının altı çizildi.

Eindhoven belediye meclisinde, Nanjing ile Eindhoven’ın kardeş şehir olması dolayısıyla kente yapılması planlanan Çin kültür evi ve restoranı için Çin hükümetinin yaptığı bağışla ilgili oturum düzenlendi. 

DENK partisi Eindhoven Grup Başkanı Adem Topdağ oturumda, bu bağışın amacıyla alakalı şüphelerinin olduğunu ve Çin’deki insan hakları ihlallerini ve Uygur Türklere yapılan baskıları gündeme getirdi. 

Topdağ, Çin’in yaptığı zulmün sadece Dogu Türkistan’la sınırlı olmadığını, Eindhoven’da oturan Uygur Türkler’e de tehdit ve şantaj yoluyla ulaştığını ifade etti.

Meclisteki tribünde oturan Uygur Türklerini işaret eden Topdağ, belediye başkanına, “Bu insanların emniyetini nasıl garanti altına alacaksınız?” sorusunu yöneltti.

DENK partisi Eindhoven grup başkanı Adem Topdag, önümüzdeki hafta Çin’e yapılacak ziyaret esnasında, belediye baskanı John Jorritsma’dan insan hakları ihlallerini meslektaşlarıyla ve Çin makamlarıyla görüşmesini istedi. 

Topdag: “eğer kardeş şehir bağı sadece ekonomik çıkar üzerine kurulu ise ve Çin rejiminin uygurlara uyguladıkları zalimlikleri konuşulamayacaksa yapılacak projenin hiç bir anlamı yoktur. Eğer Çin ziyareti dönüşü bizimle paylaşacağınız mesaj beni tatmin etmezse bu bağış için red oyu kullanacağım, hatta Nanjingi kardeş şehirlikten çıkarılması için meclis önergesi sunacağım.”  dedi

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın 

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Yorumlar (1)
Osman yılmaz 2 yıl önce
Ik ben mij eens

Gelişmelerden Haberdar Olun

@