banner76

Bulgaristan: Türkiye ile birleşelim

Bulgaristan Hükümet Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Borisow'un Türkiye'ye gerçekleştireceği resmi ziyaret sırasında Başbakanı Bina

GÜNDEM 25.08.2016, 17:27 25.08.2016, 17:27
Bulgaristan: Türkiye ile birleşelim
Bulgaristan Hükümet Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Borisow'un Türkiye'ye gerçekleştireceği resmi ziyaret sırasında Başbakanı Binali Yıldırım ile bir araya geleceği belirtildi.

Osmanlı'nın parçalanmasından sonra huzur yüzü görmeyen eyaletlerin yanında İngiliz kışkırtmasıyla bağımsızlığını ilan eden Bulgaristan'da bir türlü sırtını doğrultamadı.

3 milyon mülteciye hiç bir dış yardım dahi almadan Türkiye'nin karşısında 6 bin 500 mülteciye bile bakmaktan yoksun Bulgaristan'ın Türkiye ile birleşmesi en akıllıca yol...

Bulgar Hükümeti'nin Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yapan Borisov, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine doğru süren göç krizi konusunda Avrupa'da bir çözüm perspektifi görmediğini kaydetti.

Borisov, "Her bir ülke AB ile anlaşmasında kendine uygun bir madde bulup böyle bir hak elde ediyor. Büyük devletler ise nefes nefese kalırken, o ülkelerin toplumları da itiraz etmeye başlıyor." diye konuştu.

"TEK ÇÖZÜM TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ ARAMAK OLACAK"

Bulgaristan'ın binlerce sınırlandırma koşulu ile baş etmeye çalıştığına işaret eden Borisov, "Kayıtlı her bir mülteci için besleme, koruma, statü mülakatı için devasa paralar harcıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Borisov, ülkedeki mülteci kamplarının artık kapasitesini doldurduğunu ve yeni kampların yapımı için finansal kaynak yaratılmasının gündemde olduğunu bildirdi.

Bulgaristan'ın komşuları ile azami derecede iyi ilişkilerini korumaya çalıştığını vurgulayan Başbakan Borisov, "Görüldüğü üzere Sırplar orduyu çıkarıp, sınırı kuşattı ve artık Bulgaristan'dan çıkış yolu kalmadı. Maalesef, Yunanistan'daki durum hiç de iyi değil. Elimizde kalan tek çözüm Türkiye ile iş birliği aramak olacak." ifadesini kullandı.

Kaynak: yeniakit.com.tr
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@