banner124
banner112

Belçika'da hükümet düştü

banner94

Belçika’da koalisyon ortağının en büyüğü olan N-VA (Yeni Flaman İttifak) Partisi’nin BM Göç Paktı’nı Başbakan Charles Michel’in imza atmas

GÜNDEM 08.12.2018, 22:19 08.12.2018, 22:19
Belçika'da hükümet düştü
banner119
Belçika’da koalisyon ortağının en büyüğü olan N-VA (Yeni Flaman İttifak) Partisi’nin BM Göç Paktı’nı Başbakan Charles Michel’in imza atması yönünde ısrarcı tutumu karşısında patlak veren krizi sonunda patladı. Belçika’da ne terör saldırısı ne de sarı yeleklilerin protesto eylemi hükümeti yıkabildi.

Ama BM Göç Paktı, Belçika federal hükümetin sonu oldu. Aksam üsttü toparlanan bakanlar kurulunda toplantıyı ilk terk edenler ise N-VA (Yeni Flaman İttifak) Partili Göç ve Mülteci Bakanı Theo Francken ve İçişleri Bakanı Jan Jambon oldu. Jan Jambon, “Bakanlar kurulu toplantısı bitmeden ayrılmamız iyi alamet değil elbette” dedi.

Bart De Wever, krizin sebebi Başbakan Charles Michel
N-VA Partisi Genel Başkanı ve Anvers Belediye Başkanı olan federal Milletvekili Bart De Wever, “Başbakan Charles Michel, Fas’ın Makareş kentinde BM Göç Paktı’nı imzalaması yönünde ısrarcı tutum sergiledi.

Bu tutumu ile bizi hükümetin koalisyon ortağı dışını tutmuş oldu. Bizim BM Göç Paktı’nı karşı olduğumuz saten belli idi. Ama maalesef Başbakan Charles Michel bizi dinlemedi” dedi.

Kaynak: İHAbanner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@