banner84

Başörtülü Kadını Noel Pazarından Kovan Belediye Başkanına Soruşturma

banner94

Gurbetçilere adli işlemlerinde yeni kolaylıklar geliyor

GÜNDEM 16.01.2019, 13:42 16.01.2019, 13:42
Başörtülü Kadını Noel Pazarından Kovan Belediye Başkanına Soruşturma
banner105
Fransa’nın başkenti Paris’in kuzey banliyösü Saint-Gratien’de kurulan Noel pazarında stant açan Türk vatandaşı Zekiye Yıldırım’ı başörtülü olduğu gerekçesiyle kovduğu öne sürülen Belediye Başkanı Julien Bachard hakkında soruşturma açıldı. “Başörtüsünün rahatsızlık verdiğini” iddia edip Yıldırım’ın pazardan ayrılmasını isteyen Bachard hakkında “ırkçı ayrımcılık” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

“Ayrımcılığa Maruz Bırakıldım”
Zekiye Yıldırım, 30 Kasım’da meydana gelen olayda belediye başkanının kendisine “ya şapka takması ya da pazarı terketmesi” yönünde direktif verdiğini iddia etmiş, bunun üzerine pazarı terkettiğini aktarmıştı. Yıldırım daha sonra Saint-Gratien Belediye Başkanı hakkında, “kamu idaresinden sorumlu bir kişi tarafından dini inancı nedeniyle ayrımcılığa maruz bırakıldığı” gerekçesiyle şikayetçi olmuştu. Ayrıca Cergy-Pontoise İdare Mahkemesi’ne de belediyenin standına erişimini engellediği gerekçesiye şikayet dilekçesi vermiş ve zararının karşılanmasını talep etmişti.

Konu ile ilgili Fransa İslamofobi İle Mücadele Derneği’nden(CCIF) yapılan açıklamada da belediye başkanının almış olduğu kararın kişisel özgürlüğün ihlali olduğuna dikkat çekilmiş, Yıldırım’ın toplum önünde küçük düşürüldüğüne vurgu yapılmıştı. CCIF ayrıca olayın karşı konulması gereken İslamofobik bir eylem olduğunu duyurdu.

Kaynak: perspektif.eu
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@