banner84

Avrupa'nın PKK'ya tahammülü azalıyor

banner94

Avrupa Birliği'nin (AB) terör örgütü listesindeki PKK'nın, Fransa'da da suç listesi kabarık. Şiddet, haraç toplama, kara para aklama ve kundaklama...

GÜNDEM 21.11.2018, 18:11 21.11.2018, 18:11
Avrupa'nın PKK'ya tahammülü azalıyor
banner105
Avrupa Birliği'nin (AB) terör örgütü listesindeki PKK'nın, Fransa'da da suç listesi kabarık. Şiddet, haraç toplama, kara para aklama ve kundaklama... Terör örgütü yandaşlarının işlediği suçlardan sadece birkaçı.

Avrupalı Türkler kenetleniyor

Fransa'da 1 yıldır artan şiddet olayları sonrası, güvenlik güçlerinin örgüt yandaşlarına tahammülü kalmadı.

Örgütün dağ kadrosundaki isimler, Avrupa'daki hücreleri harekete geçirdiğinde buradaki sokaklar savaş alanına dönüyor. Mart 2018'de Paris'in ünlü Concorde Meydanı'ndaki gibi...

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, 150'ye yakın şiddet eylemine karışan terör örgütü yandaşlarına karşı Avrupalı Türklerin kenetlendiğini söyledi.

Fransız güvenlik güçlerinin de eskiye kıyasla daha hassas yaklaştığını anlatan Musa, "Terör örgütü PKK ile mücadele kapsamında taleplerimizin daha fazla dikkate alındığını söylemek mümkün" dedi.

Uzmanlardan "Hukuka başvurun" çağrısı

Fransa'da PKK terörüyle ilgili 10'a yakın dava sürüyor. Bazı davalardan örgüt üyelerine para ve hapis cezaları çıkıyor. Uzmanlar zarar görenleri şikayetçi olmaya çağırıyor.

Avukat Selçuk Demir, "Vatandaş, STK ve dernekler hukuk yoluna başvurmalı. Ne kadar hukuk yolu kullanılırsa Fransa'ya o kadar PKK'nın gerçek yüzü gösterilebilir" diye konuştu.

Son olarak Strazburg'da taşkınlık yapan örgüt yandaşlarından 11'i, 2 ila 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemenin bu kararı, müsamahanın azaldığını da gözler önüne seriyor.

Haber: Döndü Sarıışık, Cenk Gültaşlı, Enes Özmen / TRT Haber
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@