banner84

Avrupa'da '700 bin kişiye sahte emeklilik verildi' iddialarına açıklama geldi

banner94

SGK, Almanya'da yaşayan '700 bin vatandaşa sahte emelilik verildiği' haberlerine ilişkin açıklama geldi.

GÜNDEM 28.01.2020, 12:57 28.01.2020, 11:02
Avrupa'da '700 bin kişiye sahte emeklilik verildi' iddialarına açıklama geldi
banner105

SGK Yalanladı

Bazı basın organlarında, "Almanya'da yaşayan 700 bin vatandaşın sahte emeklilik şirketlerince dolandırılarak emekli yapıldığı, SGK'nin bu şekilde 25 milyar dolar zarara uğratıldığı ve bu kişilerden geriye dönük ödeme talep edildiği" şeklinde yer alan haberler,SGK yaptığı yazılı açıklamayla yalanlandı.

“Türkiye’nin en büyük ve güzide kurumlarından biriyiz"

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Haberde Almanya'da ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik yer alan iddialar ve verilen bilgiler gerçek dışıdır. 

SGK, her yıl Sayıştay tarafından denetlenen Türkiye'nin en büyük ve güzide kurumlarından biridir. Yapılan her işlemin denetime tabi olduğu kurumumuzun haberde iddia edildiği gibi 25 milyar dolar gibi bir zarara uğratılması mümkün değildir. Halihazırda haberde belirtilen tarih aralığında toplamda 481 bin 911 vatandaşımız ilgili kanun kapsamında emekli olmuş ve kendilerine yaşlılık aylığı bağlanmıştır. Yani haberde iddia edildiği gibi 700 bin kişinin emekliliğinin iptal edildiği ve SGK'nin 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini geri istediği şeklindeki bilgi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır" ifadeleri yer verildi.

“Haberler art niyetlidir"

Belli periyotlarda servis edilen benzer haberlerin art niyetli olduğu vurgulanan yazılı metinde, "Kurumumuzca paravan şirketlere yönelik denetimler düzenli periyotlarda yapılmakta ve vatandaşlarımızı mağdur etmeye yönelik girişimlere kesinlikle müsamaha gösterilmemektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan, paravan emeklilik şirketlerine karşı dikkatli olmalarını ve şüphe duydukları durumları ülkemizin çalışma ataşelikleri ve büyükelçiliklerimize bildirmelerini, ayrıca emeklilik iş ve işlemlerini de bu kurumlarımız aracılığıyla gerçekleştirerek resmi kurumlarımız haricindeki kişi ve kurumlara itibar etmemelerini önemle rica ederiz" ifadeleri aktarıldı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Yorumlar (2)
Szaa 1 yıl önce
Yalan haber yapanlara tazminat davası açılsın bence. Milletin ödünü koparttılar.
Bayram bayram 1 yıl önce
Bu yalan haberi ilk yapan setefsiz haein sözcü gazetesidir kuyruk acısı var Gurbetçiler AKP oy veriyor diye böyle haber yaptilar okumayın bu pislikleri

Gelişmelerden Haberdar Olun

@