banner124
banner112

Askerlik düştü, sorular bitmedi!

banner94

Dövizle Askerlik Yurt dışında yaşayan ve askerlik yükümlülüğü olanlar dövizle askerlik bedelinin 1000 Avroya düşürülmesinin ardından dış tem

GÜNDEM 02.02.2016, 16:06 02.02.2016, 16:06
Askerlik düştü, sorular bitmedi!
banner119
Dövizle Askerlik Yurt dışında yaşayan ve askerlik yükümlülüğü olanlar dövizle askerlik bedelinin 1000 Avroya düşürülmesinin ardından dış temsilcilikler sık sık açıklama yayınlayarak vatandaşları aydınlatmaya devam ediyor.

Belki de hala inanamadıkları için vatandaşlardan gelen soruların ardı arkası kesilmiyor.

Çünkü bedel 5 bin 200 avrodan 10 bine çıkartılmış, ardından tekrar 6 bin Avro’ya düşürülmüş ve 1 Kasım seçimleri öncesi Başbakan Davutoğlu’nun seçim vaatlerinde bin Avroya düşeceği söylenmişti. Hükğmet sözünü tuttu ve dövizle askerlik bin avroya düştü,
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladı ve resmi gaztede yayınlandı.

İşte vatandaşların soruları üzerine yurtdışı temsilcilikleri, başkonsolosluklar tarafından yapılan açıklamada tüm soruların cevabını bulabilirsiniz:
Açıklama ve bilgilendirmeler şöyle:
Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 6661 Sayılı Kanun, 27 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Değişikliklere ilişkin Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan uygulama esasları özetle aşağıda sunulmuştur.
– Dövizle askerlik ücreti için ödenmesi gereken meblağ 6000 Avro’dan 1000 Avro’ya indirilmiştir.
– Sözkonusu bedelin taksitle ödenmesi mümkün değildir, peşin ödenmesi gerekmektedir.
– Yeni kanunun yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2016 tarihinden önce eski mevzuat gereğince 1000 Avro veya daha fazla ücret ödemiş vatandaşlarımız askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaktır.
– Dövizle askerlikten yararlanmak için yükümlülerin başvurabilecekleri son tarih 38 yaşlarını tamamlayacakları yılın 31 Aralık tarihi olacaktır.
– 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmamış olanlar ile daha önce başvurduğu halde ödemelerini süresi içinde tamamlamadığı için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılan vatandaşlarımız da 31 Aralık 2017 tarihine kadar Başkonsolosluklarımıza başvurmak suretiyle durumlarını belgelendirmeleri ve sonrasında başvurularının kabulüyle 1000 Avro’yu peşin olarak ödeyerek yeni kanundan yararlanabilecektir.

Kimler yararlanabilir?

1. Yabancı ülkelerde, oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biri ile ya da yabancı ülke vatandaşlık hakkına sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç toplam en az 3 yıl (1095 gün) süreyle çalışmış olmak.
2. Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile silahaltına alınmamış olmak.
3. Durumlarını ispatlayan belgelerle birlikte, en geç 38 yaşını tamamlayacakları yılın 31 Aralık tarihine kadar Başkonsolosluklara başvurmak ve 1000 Avro’yu ödemek.
Dövizle askerlikle ilgili tüm sorularınızı bulunduğunuz bölgedeki Başkonsolosluklarımıza iletebilir ve detaylı bilgi talep edebilirsiniz.
Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur

SONHABER.EU
banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@