Bilgisayar ve akıllı telefonlarda kullandığımız her uygulama zaman zaman güncelleme yayınlıyor. Bu güncellemelerden bazıları ise oldukça önemli, Google Chrome'un son güncellemesi de bunlardan biri. Google güncellemesi hiçbir yeni özellik sunmuyor ancak güncellenmesi büyük önem taşıyor. 

Son güncelleme ile birlikte Google Chrome'da yer alan önemli güvenlik açıkları giderildi. Bu açıklar arasında kötü niyetli kişilerin, malware saldırıları için kullandıkları bir zero-day açığı da yer alıyordu. Chrome kullanıcılarının kendilerini korumak için tarayıcılarını hemen güncellemesi gerekiyor.

Google 11 güvenlik açığını giderdi
Google Chrome'un blogunda yer alan bilgilere göre, yeni güncelleme ile birlikte en az 11 güvenlik açığı giderilmiş oldu. Şirket tespit edilen bu açıklardan birinin sıklıkla sömürüldüğünü belirtiyor. 

Dünyanın en popüler tarayıcısı olan Chrome hemen her amaçla kullanılıyor. Bu nedenle ister iş bilgisayarınız olsun, ister kendi bilgisayarınız olsun bir an önce güncellemeniz gerekiyor. Zira bu güncelleme ile kapatılan açıklardan, Google'ın CVE-2022-2856 adını verdiği açık o kadar ciddi ki firma, kullanıcıların büyük kısmı güncellemeyi almadan önce açığın detaylarını sır olarak saklamaya karar verdi. Hatta mühendisler bu yapıyı, sorun giderilene kadar diğer Chromium tabanlı projelerden ayrı tuttu. 

Google bu yıl şu ana kadar beş zero-day açığı kapattı. Son yıllarda Chrome'daki kullanılan açıkların sayısı artmıştı. 2019 yılında 2 olan açık sayısı, 2020'de sekize ve 2021'de ise 14'e çıkmıştı. Bu güncelleme ile Chrome güvenlik anlamında önemli bir adım atmış oldu.

Google Chrome nasıl güncellenir?
Ekranın sağ üst köşesinde bulunan 3 noktaya tıklayın. 
Ayarlar'a tıklayın
Chrome hakkında yazan yere tıklayın, soldaki menünün en altındadır. 
Chrome güncellemesini indirin. 
Google Chrome'u yeniden başlatın. Hiç açık Chrome penceresi bırakmamaya dikkat edin.

Foto: Firmbee - Unsplash

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın