Fransa'nın Indre-et-Loire bölgesindeki Fondettes kasabasında, hastanenin acil servisine kabul edilmeyen bir kadın evine dönerek ambulans çağırdı. Ancak Ambulans gelene kadar hayatını kaybetti. Yaşanan bu olay geniş tepkilere yol açtı.

Fransız basınındaki haberlere göre, nefes darlığı şikayetiyle yakınındaki Alliance à Saint-Cyr-sur-Loire Hastanesinin acil servisine giden 60 yaşlarındaki kadın, "sadece ambulansla gelenler tedavi edilir" gerekçesiyle evine gönderildi. Evine dönerek ambulans çağıran yaşlı kadın, ambulans gelene kadar kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Olaya ilişkin adli soruşturma başlatıldı.

Siyasetçiler ve doktorlardan tepki
Fransa'nın tanınmış politikacılarından Seine-Saint-Denis milletvekili Thomas Portes, “Acile kabul edilmediği için öldü. Korkunç.” dedi.

Haute-Vienne bölgesi milletvekili Damien Maudet de Sağlık Bakanı Francois Braun'a çağrıda bulundu ve  “Yol haritanızda bir değişiklik yapılması için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor.” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Paris Hotel-Dieu Hastanesi acil servis doktoru Gerald Kierzek ise ülkede son zamanlarda bu tür durumların sıkça yaşanmaya başladığını belirterek "kabul edilemez olanı kabul ediyoruz!" yorumunu yaptı. 

Seine-Saint-Denis bölgesinde acil doktoru Christophe Prudhomme de bu tür olayların sıkça yaşanmasına dikkati çekerek "İşte bu, devam eden felakete bir örnek" ifadeleriyle tepkisini paylaştı.

Sağlık çalışanları yetersiz
Fransız basınında bölgede pratisyen hekim ve sağlık çalışanlarının sayısının yetersiz olması nedeniyle haftalardır, hastanelerin gelen hastaların çoğunu geri gönderdiği belirtiliyor.

Fransa'da iş koşullarının kötüleşmesini protesto etmek ve konsültasyon ücretlerinin artışını talep eden  pratisyen hekimler greve giderek, hafta başından bu yana muayenehanelerinin kapılarını kapattı.

Yarın İçin Doktorlar Topluluğunun çağrısıyla başlatılan grevin 2 Ocak 2023 tarihine kadar sürmesi bekleniyor.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş