banner112

Pastırma ve sucukta gurbetçi dopingi

banner94

KAYSERİ (AA) - ESMA KÜÇÜKŞAHİN - Yaz tatili için Kayseri'ye ve çevre illere gelen gurbetçiler, kentte pastırma-sucuk satışı yapan esnafın yüz

EKONOMİ 14.08.2016, 12:06 14.08.2016, 12:06
Pastırma ve sucukta gurbetçi dopingi
banner119

KAYSERİ (AA) - ESMA KÜÇÜKŞAHİN - Yaz tatili için Kayseri'ye ve çevre illere gelen gurbetçiler, kentte pastırma-sucuk satışı yapan esnafın yüzünü güldürdü.

Temmuzda memleketlerine gelen gurbetçiler, kentin tanınmış lezzetleri pastırma ve sucuğu hem bulundukları sürede tüketiyor hem de yurt dışına götürüyor.

Kayserili gurbetçilerin yanı sıra Sivas, Niğde, Nevşehir, Kırşehir gibi çevre illerin de gurbetçi vatandaşları, alışveriş yapmak ve sucuk-pastırma almak için kente geliyor.

Gurbetçilerin talebi dolayısıyla satışları artan esnafın yüzü gülüyor.

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Şaban Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gurbetçilerin bir ay önce memleketlerine gelmeye başladıklarını, eylülde dönüş yolculuğuna çıkacaklarını söyledi.

Yaz aylarında pastırma ve sucuğun fazla tüketilmediğine dikkati çeken Ünlü, "Gurbetçi vatandaşlarımız sayesinde şu an pastırma ve sucuk satışında yüzde 60 artış var. Hem burada yemek için hem de giderken yanlarında götürmek için pastırma ve sucuk alıyorlar. Et ve et mamullerinin Avrupa'ya girişi yasak. Bu nedenle çok kısıtlı da olsa götürüyorlar. Gurbetçilerimizin piyasada oluşturduğu hareketlilik, esnafı memnun ediyor. Sadece pastırma, sucuk piyasasında değil, kentin genelinde gurbetçilerin getirdiği bir bereket söz konusu." diye konuştu.

Ünlü, pastırma ve sucuk fiyatlarına mayıstan bu yana zam yapılmadığını, ortalama pastırmanın kilogramının 70 liradan, sırt, bonfile pastırmanın 90-100 liradan, yüzde 100 dana eti sucuğun ise 45 liradan satıldığını kaydetti.

- "Yazın sadece gurbetçilere pastırma satabiliyoruz"

Esnaf Abdullah Akçakoyunlu ise farklı ülkelerden memleketlerine tatile gelen vatandaşların pastırma-sucuğa gösterdikleri ilgiden çok memnun olduklarını dile getirdi.

Çevre illerden gelen gurbetçilerin de Kayseri'nin lezzetlerine ilgi gösterdiğini ifade eden Akçakoyunlu, "Sadece Kayserili değil, Sivaslı, Niğdeli, Kırşehirli gurbetçi de dükkanlarımızı dolduruyor. Yazın zaten sadece gurbetçilere pastırma satabiliyoruz. Eskiye kıyasla ilgide bir azalma var çünkü Almanya'daki nesil, üçüncü nesil. Dedeleri, babaları yazın geldiklerinde daha çok pastırma, sucuk alıp götürürlerdi ama yine de ilgiden memnunuz. Atalarımız 'Kursak, kavurgasını arar' demiş. Küçüklüklerinden beri bildikleri tat, pastırma ve sucuk. Bu nedenle unutamıyorlar." şeklinde konuştu.

Gurbetçilerin gelmesiyle işlerinin açıldığını aktaran esnaf Mehmet Palamutoğlu da gurbetçinin hasret kaldığı pastırma, sucuğa yazın kavuştuğunu belirtti.

Palamutoğlu, 3 ay boyunca gurbetçiler sayesinde satışlarda hareketlilik olduğunu ifade ederek, yurt dışına girişi yasak olmasa vatandaşların daha fazla pastırma-sucuk götürmek istediğine dikkati çekti.

39 yıldır Viyana'da yaşayan Ergün Uğur, yaz tatili için memleketi Kayseri'ye geldiğini, giderken de pastırma, sucuk götürdüklerini belirtti. Uçakla Avusturya'ya döneceğini anlatan Uğur, "Yakalanırsak eğer bunları atacaklar biliyoruz ama yine de risk alıp götürüyoruz. Viyana'daki komşularım sipariş verdi, özellikle onlara götürüyorum." ifadelerini kullandı.

Fransa'da doğup büyüyen Hakan Akdağ da her yıl yaz tatili için memleketine geldiğini, giderken de vazgeçemedikleri lezzetleri yanlarında yurt dışına taşıdıklarını kaydetti. Akdağ, girişi yasak olduğu için aldıkları pastırma, sucukları esnafın hazırladığı lokum ve tatlı kutularına koyduklarını, bu şekilde götürmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@