Maaşın yarısı ev kirasına gidiyor

banner94

Belediyeler tarafından yapılan araştırmaya göre sosyal konutlardan yararlanamayan vatandaşların özel sektörde gelirin yüzde 40-50 civarında ev kiras

EKONOMİ 01.06.2018, 01:27 01.06.2018, 01:27
Maaşın yarısı ev kirasına gidiyor
banner119
Belediyeler tarafından yapılan araştırmaya göre sosyal konutlardan yararlanamayan vatandaşların özel sektörde gelirin yüzde 40-50 civarında ev kirasına veriyor. Sosyal konutlarda gelirin üçte birinin kiraya ödendiği belirtiliyor. Yapılan ilk kira sözleşmesinde kira bedelinin en az 711 euro olduğu ve bunun her yıl hızla artış gösterdiğinin gözlemlendiği bilgisi paylaşıldı.

RTL Nieuws'a konuşan Veenendaal'dan iki çocuk annesi Sandra Werkman 2012 yılında 800 euro olan kiranın şu an 965 euro olduğunu söylerken, '' çalıştığım dönemde kirayı ödemekte zorlanmıyorduk. Ancak şu an sadece eşim çalışıyor ben de WW'den alıyorum. Bu durumda kirayı ödeyebilmek için herşeyden kısmak zorunda kalıyoruz '' dedi.

Konut sektörü uzmanı Peter Boelhouwer, '' Hollanda'da ev konusunda insanlar sıkışıp kalmış durumda. Yıllık gelir 36 bin olduğu takdirde sosyal konuttan yararlanamıyorsun. Ev de satın alamıyorsun. Geriye sadece özel sektör kalıyor. Ancak özel sektörde de kiralar çok pahalı olması nedeniyle başka alternatifi olmayan vatandaşlar yoksulluk ile mücadele etmek zorunda kalıyor '' sözleriyle konut sektöründe yaşanan sorunları dile getirdi.

Araştırma sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan De Woonbond giderek artan kiraların edişe verici olduğunu ifade etti.

SONHABER.EU
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@