banner124
banner112

Kocaeli sanayisinin kapasite kullanımı arttı

banner94

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, kentteki sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranının ağustosta bir önce

EKONOMİ 24.08.2016, 19:00 24.08.2016, 19:00
Kocaeli sanayisinin kapasite kullanımı arttı
banner119

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, kentteki sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranının ağustosta bir önceki aya göre 0.6 puan artışla yüzde 69.4 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, her ay düzenli olarak yaptıkları araştırmaya göre, kentteki sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranının ağustos ayında yüzde 69.4 olarak belirlendiği bilgisini paylaştı.

Söz konusu oranın ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre 1 puan gerilese de bu yılın temmuz ayına göre 0.6 puan artış gösterdiğine dikkati çeken Ayhan Zeytinoğlu, "Kocaeli sanayisinin kapasite kullanım oranlarındaki bu yükseliş, ekonomide toparlanma sürecine girildiğini gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Zeytinoğlu, ağustos ayının yıllık izinlerin kullanıldığı ve büyük firmaların fabrikalarındaki bakım çalışmalarının yapıldığı dönem olmasının kapasite kullanımlarındaki artışın daha da yüksek olmasını engellediğini kaydetti.

Firmaların iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentileri hakkında da bilgi veren KSO Başkanı Zeytinoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 23'ü eylül ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının artacağını, yüzde 60'ı ise bu miktarın değişmeyeceğini ve yüzde 17'si azalacağını beklemektedir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 18'i dış piyasa siparişlerinin artacağını, yüzde 66'sı sipariş miktarında bir değişme olmayacağını ve yüzde 16'sı azalacağını beklediklerini ifade etmişlerdir."

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@