banner76

İnternetten güvenli alışveriş için 'sanal kart' kullanın

KONYA (AA) - ANIL KURU - Uzmanlar, internetten güvenli alışveriş için kredi kartı yerine tasarlanmış, esnek limit sunan, kullanım zamanı ve sayıs

EKONOMİ 20.08.2016, 11:54 20.08.2016, 11:54
İnternetten güvenli alışveriş için 'sanal kart' kullanın

KONYA (AA) - ANIL KURU - Uzmanlar, internetten güvenli alışveriş için kredi kartı yerine tasarlanmış, esnek limit sunan, kullanım zamanı ve sayısı belirlenebilen "sanal kart" uygulamasını öneriyor.

Son yıllarda ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarına karşın bankaların hizmete sunduğu sanal kart uygulaması giderek yaygınlaşıyor. Kredi kartı yerine kullanılan sanal kartın, limitinin kullanıcı tarafından istenildiği an azaltılıp arttırılma özelliği bulunuyor.

Kart sahibi alışveriş için ödeme yapması gerektiğinde, gereken tutarda limit tanımı yapıyor, ardından ürün bedeli çekildiğinde, kart limiti yine sıfır oluyor.

Böylece kart ile ilgili bilgiler, kötü niyetli kişilerin ellerine geçse bile, zarar veremiyor. Burada önemli olanın limit tanımının sadece gerektiği kadar yapılması ve limitin her akşam sıfırlanması yönünde bankaya talimat verilmesi.

Konya Bilişim Derneği (KOBİD) Başkanı Ahmet Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, internet üzerinden alışveriş yapmanın günümüzde alışverişin en kolay yöntemlerinden biri olduğunu belirtti.

Öztürk, internetten alışverişlerde doğrudan kredi kartını kullanmak yerine "sanal kart" denilen sistemin kullanılmasının daha faydalı olacağını söyledi.

Bankaların internet bankacılığı üzerinden "sanal kart" oluşturulabileceğini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:

"Sanal kartınızı, kredi kartınıza bağlı olarak oluşturuyorsunuz ve bunun limitini belirliyorsunuz. Örneğin 500 liralık bir limit belirliyorsunuz, daha sonra bunu arttırabiliyor veya sıfırlayabiliyorsunuz. Kullandıkça azalan limit kullanabileceğiniz gibi sabit bir limit de kullanabilirsiniz. Sanal kartta, kartınızla ilgili herhangi bir art niyetli işlem gerçekleştirilmek istenmesi durumunda en fazla işlem öncesi belirlediğiniz limit kadar zararınız olur veya limitiniz sıfırlanmışsa zararınız olmuyor. Sanal Kart kullanımında her şey sizin kontrolünüzde oluyor. Doğrudan kart kullanımı durumunda ise kredi kartınızın bütün limiti boşaltılabilir."

-"3D Secure sistemini kullanan siteler tercih edilmeli"

Öztürk, bir diğer güvenlik önleminin 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi (3D Secure) olduğunu dile getirerek, "Sitenin bu sisteme geçmiş olması gerekiyor. Bu da güvenli alışveriş için oldukça önemli. Alışveriş yapıldıktan sonra cep telefonunuza bir onay kodu geliyor. Onay kodunu bilgisayarınızda girdikten sonra alışverişiniz tamamlanıyor. Kredi kartınızın bilgileri bu durumda yetmiyor, aynı zamanda cep telefonunuz da gerekiyor. Bu da önemli bir güvenlik ortamı sağlıyor. Alışverişlerde '3D Secure' sistemini kullanan siteler tercih edilmeli.'' uyarısında bulundu.

- "Alışveriş sitelerinin güvenlik sertifikalarına bakın"

Birtakım güvenlik unsurlarına dikkat etmenin internet üzerinden alışverişte yararlı olacağına dikkati çeken Öztürk, şunları kaydetti:

"Bunlardan birisi alışveriş yaptığımız sitenin SSL (Secure Socket Layer) denilen güvenlik sertifikalarına sahip olup olmadığına bakmak. Bilgilerinizin kimsenin eline geçmemesi açısından çok önemli bir unsurdur. Eğer SSL sistemi kullanılıyor ise bu web sayfası kredi kartı ile güvenli bir şekilde alışveriş yapmaya elverişlidir. Alışveriş yapacağınız web sayfasının güvenlik bölümünü mutlaka okuyun. Bir diğer unsur ise sitenin açık adresi, telefon numarası gibi bilgilerinin bulunup bulunmadığına bakmaktır. E-ticaret yapan bütün firmaların adres ve telefon bilgilerini sayfalarında yayınlamaları zorunludur.''Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@