Hollanda metal işçileri greve gidiyor

Uzun süredir anlaşma sağlanamayan metal işde yeni grev dalgası. Hollanda FNV ve CNV sendika federasyonları bugün 24 saatlik grev ilan etti. Federasyon

EKONOMİ 04.09.2015, 11:36 04.09.2015, 11:36
Hollanda metal işçileri greve gidiyor
Uzun süredir anlaşma sağlanamayan metal işde yeni grev dalgası. Hollanda FNV ve CNV sendika federasyonları bugün 24 saatlik grev ilan etti.

Federasyonlardan yapılan açıklamada bugün Friesland bölgesindeki çeşitli metal fabrikalarında ve Zwolle’deki Scania tır fabrikasında 24 saatlik grev yapılacağı belirtildi.

Uzun süredir çıkmazda olan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendikalar daha fazla maaş artışı, çalışma saatleri üzerinde çalışanlara söz hakkı ve bazı kuralların değişmemesini talep ediyor.

Metal sektöründe mayıs, haziran ve temmuz aylarında binlerce kişinin katıldığı, iş bırakma gibi çeşitli eylemler gerçekleştirilmişti. Sendika yetkililerinden yapılan açıklamada yaz sonrası eylemlere devam edeceği belirtilmişti.

Bugün yapılan 24 saatlik iş bırakma eylemine yaklaşık bin kişinin dahil olacağı, bir kısım eylemcilerin Heerenveen’deki het Abe Lenstra stadında bir araya geleceği belirtildi. Hollanda metal sektöründe 425 bin kişi görev alıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@