Brexit, Hollanda'nın çiçek ticaretini tehdit ediyor

banner94

İngiltere, Almanya ve Fransa'nın ardından yaklaşık 1 milyar euro ile üçüncü en büyük çiçek ithalatçısı konumunda. Ülkede çiçek ticaretiyle u

EKONOMİ 14.12.2018, 15:34 14.12.2018, 15:34
Brexit, Hollanda'nın çiçek ticaretini tehdit ediyor
banner119
İngiltere, Almanya ve Fransa'nın ardından yaklaşık 1 milyar euro ile üçüncü en büyük çiçek ithalatçısı konumunda. Ülkede çiçek ticaretiyle uğraşan şirketler, İngilizlerin Brexit ile AB'den resmi olarak ayrılması halinde oluşabilecek gümrük sorunları nedeniyle İngiltere'deki pazarlarını kaybetme endişesi taşıyor.

Şirketler ayrıca Brexit sonrası yapılacak çiçek ticaretinde ortaya çıkacak gümrük bürokrasisi nedeniyle yaşanabilecek olası gecikmelerin çiçekleri çürütme riskine de dikkat çekiyor.

Hollanda Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) sonra dünyanın en büyük ikinci tarım ürünleri ihraç eden ülkesi. National Geographic'in araştırması Hollanda'nın 2017 yılında 92 milyar euroluk tarım ürünü ihraç ettiğini ortaya koymuştu.

Dünya çiçek ihracatının yaklaşık üçte biri Hollanda üzerinden gerçekleştiriliyor. Hollanda'nın çiçek ticareti ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 7 milyar euro katkı sağlıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@