banner84

Somali'deki Türk askeri eğitim tesisi ocakta açılıyor

banner94

Somali'de inşası süren Türk askeri eğitim tesisini inşa eden Istanbul-Mogadishu General Construction Yöneticisi Ebubekir Şahin, AA muhabirine projenin d

DÜNYA 13.10.2016, 12:34 13.10.2016, 12:34
Somali'deki Türk askeri eğitim tesisi ocakta açılıyor
banner105
Somali'de inşası süren Türk askeri eğitim tesisini inşa eden Istanbul-Mogadishu General Construction Yöneticisi Ebubekir Şahin, AA muhabirine projenin detaylarını anlattı.

Projenin ilk kez 2014 yılında gündeme geldiğini söyleyen Şahin, Şubat 2015'de yapılan ihaleyle projeyi aldıklarını ve beş gün sonra çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Yaklaşık 400 dönüm arazi üzerine inşa edilen tesisin teknik takibinin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütüldüğünü belirten Şahin, "İnşaat başladığından bu yana her gün 110'u Türk, 450'si Somalili 560 işçi iş başı yapıyor." diye konuştu.

Askeri eğitim tesisinin Selçuklu mimarisiyle inşa edildiğini belirten Şahin, burayı ziyaret eden yabancı askerlerin tesise hayran kaldığını kaydetti.

Stratejik konumda
Şahin, tesisin hava, kara ve denizden ulaşıma çok elverişli olduğunu, Mogadişu Havalimanı'na 1, Mogadişu Limanı ve Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi'ne de 3 kilometre uzaklıkta bulunduğuna işaret etti.

Hem Somali'den hem de diğer Afrika ülkelerinden binlerce askere eğitim verileceği belirtilen tesiste, üç askeri okul da bulunuyor.

Afrika'nın doğusunda Afrika Boynuzu adı verilen bölgede yer alan Somali, kuzeyinde Aden Körfezi, doğusunda da Hint Okyanusu'nun bulunması sebebiyle stratejik bir konumda yer alıyor.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@