Matthew Kasırgası sebebiyle 400'den fazla kişi öldü

Haiti'de saatteki hızı 232 kilometreyi bulan ve buradan ABD'ye ulaşan Matthew Kasırgası'nda ölenlerin sayısı 478'e yükseldi. Matthew kasırgası, bu

DÜNYA 07.10.2016, 17:41 07.10.2016, 17:41
Matthew Kasırgası sebebiyle 400'den fazla kişi öldü
Haiti'de saatteki hızı 232 kilometreyi bulan ve buradan ABD'ye ulaşan Matthew Kasırgası'nda ölenlerin sayısı 478'e yükseldi.

Matthew kasırgası, bugün ulaştığı ABD kıyılarından Florida'yı şiddetli yağmur ve fırtınayla etkisi altına aldı.
Şiddeti 4. kategoride ölçülen kasırga, saatte 100 km hızla esen rüzgarlarla bu sabahın erken saatlerinden itibaren Florida eyaletinin doğu kıyılarını vurmaya başladı.

Florida Valisi Rick Scott, 140,000'den fazla eve elektrik verilemediği söyledi.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi saatte 215 km hıza ulaşan tehlikeli rüzgarların Bahama Adaları'nın kuzeybatısından geçerek Florida'nın Atlantik kıyılarına yöneldiğini söyledi. Matthew kasırgasının ABD'de en büyük hasarı nerede vereceği henüz kestirilemedi.

Ancak Ulusal Kasırga Merkezi etkisinin, Florida'nın Atlantik kıyısı boyunca kuzeydeki Georgia ve Güney Carolina eyaletlerine kadar uzanabileceğini bildirdi. Kasırga uzmanı Jeff Masters, eğer kasırga Florida kıyısında yatışmazsa, Florida'dan Atlantik Okyanusu'na uzanan Cape Caneveral'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nin ve yakınındaki üslerin risk altında olduğunu duyurdu.

2 milyondan kişinin tahliye edilmesine yol açan Matthew Kasırgası nedeniyle Florida, Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi.

Yetkililer, kıyı bölgelerde yaşayan Amerikalıların en az 3 gün yetecek kadar su ve gıda stoku yapmaları konusunda uyardı.

Ayrıca olası elektrik kesintilerine karşı cep telefonlarını şarj edebilecek yedek pil bulundurmaları istendi. ABD ordusu da bölgeye ek asker, paletli araçlar ve helikopter gibi acil durum donanımları gönderildiğini açıkladı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi'nin verilerine göre, kasırgalar 1 ile 5. kategoriler arasında sınıflandırılıyor. Birinci kategori kasırganın saatteki hızı 119-153, ikincinin 154-177, üçüncünün 178-208, dördüncünün 209-251 kilometre arasında değişiyor. 5. kategori kasırga ise saatte 252 kilometre ve daha da üstü hiza ulaşıyor. Haiti'deki kasırga ise 4. kategori olarak nitelendiriliyor.

DHA/REUTERS
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@