banner84

İstiklal Caddesi'nde teröre karşı tepki yürüyüşü

İstanbul'da 19 ülkenin başkonsoloslarıyla Beyoğlu, Fatih, Esenler belediye başkanları ve AK Parti İstanbul İl Başkanı, İstiklal Caddesi'nde yürüye

DÜNYA 22.03.2016, 19:35 22.03.2016, 19:35
İstiklal Caddesi'nde teröre karşı tepki yürüyüşü
İstanbul'da 19 ülkenin başkonsoloslarıyla Beyoğlu, Fatih, Esenler belediye başkanları ve AK Parti İstanbul İl Başkanı, İstiklal Caddesi'nde yürüyerek teröre karşı tepkilerini ortaya koydu.

Konsoloslar ve belediye başkanları Galatasaray Meydanı'nda önce terör saldırısının gerçekleştiği noktaya gelerek karanfil bırakıp hayatına kaybedenleri andı.

Burada açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Mishap Demircan, 19 Mart Cumartesi sabahı terörün İstiklal Caddesi'ni vurduğunu ifade ederek, "Terör insanlığa kast ederek insanlarımızı öldürdü. Burada yapılan saldırının sadece bize değil, insanlığa ve insanımıza olduğunu söylemiştik. Biliyoruz ki terör kimseyi ayırmıyor. Türk, Kürt, Alevi, Sünni ayırmıyor" dedi.

Bugün terör saldırısıyla sarsılan Belçika'nın İstanbul Başkonsolosu Henri Marc Jose Vantieghem da terörü kınadı.

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Frederick Hunter ise terör saldırısı nedeniyle Türkiye'ye geçmiş olsun ve baş sağlığı dileklerinde bulunarak "Bütün ülkelerin beraber hareket etmesi lazım. Hem Türkiye'nin hem de Belçika'nın başı sağolsun" dedi.

İstiklal Cadddesi'ndeki terör saldırısında üç vatandaşlarını kaybettiklerini hatırlatan İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Shabati Cohen de şunları kaydetti:

"Buradaki Türk makamlarına çok teşekkür ediyoruz. Hem hayatlarını kaybeden İsrail vatandaşları hem de yaralananlar için her türlü kolaylığı sağladılar. İş birliği yapmaya devam etmeliyiz. Bu patlamanın yaşandığı ve çiçeklerimizi koyacağımız noktadaki saldırı umarım bizim ve herkes için son terör saldırısı olur."

Açıklamaların ardından ABD Başkonsolosu Hunter, İsrail Başkonsolosu Cohen, Belçika Başkonsolosu Vantieghem, Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Avusturya Başkonsolosu Christine Wendi, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, Fransa Başkonsolosu Muriel Myriam Domenach, Yunanistan Başkonsolosu Evangelos Sekeris, İngiltere Başkonsolosu Robert Leigh Turner, Malta Cumhuriyeti Başkonsolosu Franklin Aquılına, Kore Cumhuriyeti Yardımcı Konsolosu Hyun-Sik Cho, İsveç Yardımcı Konsolosu Renee Johansson, Kuveyt Başkonsolosu Muhammed El Muhammed, İsviçre Başkonsolosu Monika Caroline Schmutz Kirgöz ve Brezilya Yardımcı Konsolosu Jose Wilson Moreira, Arjantin Yardımcı Başkonsolosu Alicia Barone, Panama Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez Sanchez, Hırvatistan Başkonsolosu Ana Knezevic Kruc, Makedonya Başkonsolosu Zerrin Abaz, Katar Başkonsolosu Halit Hamad El-Sulaiti ile Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile AK Parti İl Başkanı Temurci ve çok sayıda turizmci İstiklal Caddesi'nden Belçika Başkonsolosluğuna yürüdü.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@