Fas'ta binlerce kişi sokaklarda

Foto: © Twitter - Hind Touissate Sosyal medya üzerinden organize olan binlerce öğrenci ve insan hakları savunucusu, El-Huseyma kenti başta olm

DÜNYA 01.11.2016, 15:53 01.11.2016, 15:53
Fas'ta binlerce kişi sokaklarda
Foto: © Twitter - Hind Touissate

Sosyal medya üzerinden organize olan binlerce öğrenci ve insan hakları savunucusu, El-Huseyma kenti başta olmak üzere birçok yerde gösteri düzenledi.
Gece boyunca devam eden ve hükumet karşıtı gösteriye dönüşen protestolarda, öfkeli kalabalık yetkililere tepkisini dile getirdi.
İnsan hakları savunucusu Taib Madmad, şöyle konuştu:

“Muhsin Fikri, Faslı yetkililerin aşağılama ve şiddetinin tek kurbanı değil. Ondan önce birçok vatandaş, polis ve yetkililer tarafından öldürüldü”

Kimileri ise bunun artık bir halk devrimi olduğunu söylüyor.

Rabab Rzini isimli öğrenci de onlardan birisi:

“Farklı sosyal sınıflardan birçok insan artık sokaklarda. Bu, aşağılama ve küçümsemeye karşı bir ayaklanmadır. Artık Fikri’nin ölümünün detaylarına bakmıyoruz, kendi kendini mi öldürdü yoksa polis tarafından mı öldürüldü. Bence şimdi ülkede halk tarafından başlatılan kitlesel bir devrim yaşanıyor”
Fas’ın kuzeyinde yer alan Huseyme kentinde Cuma günü yaşanan olayda 30 yaşındaki Muhsin Fikri, güvenlik güçleri tarafından el konulan balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken presleme haznesinde sıkışarak trajik bir şekilde hayatını kaybetmişti.

Alınan son bilgilere göre Fikri'nin ölümüyle ilgili 11 kişi gözaltına alındı. Afrika gezisinde olan Kral'ın İçişleri Bakanlığını balıkçının ailesine taziye ziyareti için temsilen gönderdiği ve başsağlığı dilediği bildirildi.

Kaynak: tr.euronews.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@