Sendika buna karşılık maaşların da azaltılmamasını talep ediyor.

BBC'nin haberinde, CNV Başkanı Piet Fortuin, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, haftalık çalışma süresinin 30 saate indirilmesi için çaba harcayacaklarını söyledi. Sendikaya göre, çalışma saatlerinin azaltılması, verimliliği arttıracak.

Hollanda'nın en büyük işçi örgütlerinden biri olan, 100 yıllık geçmişe sahip sendika, daha önce 40 saat olan haftalık çalışma süresinin önce 38'e, bir sonraki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ise, 36'ya indirilmesini sağlamıştı.

CNV'nin yeni hedefi, haftalık çalışma süresinin 30 saate indirilmedi. Hollanda'da yayımlanan de Telegraaf gazetesine konuşan CNV Başkanı Fortuin, "Çalışanları iş yükü çok fazla ve birbirimizi delirtiyoruz" dedi.

Sendikanın araştırmasına göre, çalışanların yüzde 54'ü yoğun iş yükü altında esiliyor, yüzde 16'sı da "tükenmişlik sendromu" ile karşı karşıya.

Hollanda İstatistik Kurumu verilerine göre, 2018 yılında 1,3 milyon çalışan, tükenmişlik sorunu yaşadı. Bu da, 2,8 milyar euroluk bir maliyete yol açtı.

CNV'ye göre, işçilerin daha az devamsızlığı işverenler için daha düşük maliyet getiriyor. Çalışanların iş ve özel yaşamı arasında daha iyi bir denge sağlanması gerektiğini savunan CNV Başkanı Fortuin, haftalık 30 saatlik çalışmanın, sorunları en aza indireceği görüşünde.

Fortuin, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, çalışanların haftada en fazla 30 saat mesai yapması için mücadele edeceklerini söyledi.

Haftalık 30 saat mesai ve aynı ücret konusunda ısrarcı olan sendika, bu öneriyi hükümetle de görüşecek.

Haftalık 30 saatlik mesai, ilk olarak İsveç'te yaşama geçirilmişti. Göttenberg kentindeki bir huzurevinde başlatılan haftada 5 gün 6 saat mesai uygulaması ile çalışanların daha verimli hale geldiği belirlendi.

Çalışanlardaki daha az yorgunluk, stres ve devamsızlık nedeniyle iş kalitesi ve müşteri memnuniyetinin arttığı gözlendi.

Toyota Bakım Merkezi ve İskoçya'daki bazı şirketler de, 6 saatlik mesai modelini uygulamaya başladılar.

Hollanda'da ise, özellikle sağlık ve bakım sektöründe bu modeli deneyen şirketler var. Elde edilen sonuçlar, 30 saatlik mesainin, haftalık 40 saatlik çalışmadan daha verimli olduğu yönünde. Uzmanlar, özellikle eşlerin her ikisinin de çalıştığı aileler açısından bu modelin son derece olumlu olduğunu vurguluyor.

Ancak ülke genelinde kapsamlı bir şekilde bu önerinin uygulanması, ilk kez CNV tarafından resmi olarak dile getirildi.

Sendikanın, çalışanlar arasında yaptığı ankete göre, işçilerin yüzde 73'ü, 30 saatlik mesai sayesinde, sağlıklı bir emeklilik yaşına ulaşacaklarını düşünüyor.

İşveren örgütleri ise, personel yetersizliğinin, üretim sorunlarına yol açtığı gerekçesiyle ile haftalık 30 saatlik mesai önerisine sıcak bakmıyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!