Belçika İstatistik Bürosu Statbel konut fiyatları üzerine hazırlanan raporunu yayınladı. Buna göre ülkede en pahalı evler Brüksel’in Elsene belediyesinde. Bu belediyede 2023 yılında ortalama konut fiyatları 827.500 euro civarındaydı. En uygun fiyatlı evler ise Hastière ve Kelmis’te.

2023 yılında Belçika genelinde müstakil ve bitişik nizam evlerin (gesloten of halfopen bebouwing) ortalama fiyatı bir yıl önceye göre yüzde 2 artarak, 260.000 euroya yükseldi. Müstakil evlerin fiyatı yüzde 2,5 artarak 369.000 euroya, apartman daireleri ise yüzde 3,9 artarak 239.000 euroya yükseldi.

Özellikle Knokke-Heist, en pahalı dairelerin bulunduğu yer olarak öne çıkarken, en düşük konut fiyatlarına sahip belediyeler Namur ilindeki Hastière (91.000 euro) ve Liège ilindeki Kelmis (60.000 euro) olduğu görüldü.

Flaman bölgesinde konut fiyatlarının yükselişi devam ediyor
2023 yılında Flaman Bölgesinde, iki veya üç cepheli bitişik nizam bir evin ortalama fiyatı 298.120 euroya çıktı. Bu da 2022'ye kıyasla yüzde 4,6'lık bir artışa işaret etmekte.

Müstakil evlerin ortalama fiyatı ise yüzde 3,8 artarak, 410.000 euroya ulaştı. Flaman bölgesinde apartman dairesinin ortalama fiyatı da yüzde 4,3'lük artışla 245.000 euroya yükseldi.

Memlekete gitmek için aracı ile yola çıkacak gurbetçilere tasarruf tüyoları Memlekete gitmek için aracı ile yola çıkacak gurbetçilere tasarruf tüyoları

Statbel'e göre Flaman bölgesi, konut fiyatlarının tüm kategorilerde arttığı tek bölge olarak kalmaya devam ediyor. 2022'deki artışlar yüzde 7 civarındadı, 2023'te de fiyatlar yükselmeye devam etti. En pahalı Flaman ilçesi Flaman Brabant olurken, en ucuzu ise Limburg olarak kaydedilmiştir. Bu veriler, Belçika'daki konut piyasasındaki genel eğilimleri ve bölgesel farklılıkları net bir şekilde ortaya koymaktadır.
Haber ve fotoğraf: Halil Uygun
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.