Belçika’da artan gıda ve enerji fiyatları karşısında ücretlerin de yükseltilmesini isteyen işçiler greve gitti.

Belçika’daki işçi sendikaları, artan masraflara karşı ücretlerinde iyileştirilmesi talebiyle bir günlük greve gitti.

Yüzlerce çalışanın katılımıyla Brüksel’deki Belçika İşveren Federasyonu (FEB) önünde toplanan işçiler “Ücretlerimize artış”, “Gaz, elektrik ve kar payları artarken maaşlar artmadı”, “Servet adil biçimde paylaşılmalı” yazılı dövizlerle seslerini duyurmaya çalıştı.

İşçiler, son yıllarda alım gücünün azaldığına dikkat çekerek, maaşlara zam yapılması talebinde bulundu.

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan protestocu Els Deschoemacker, gösterinin işçilerin maaşlarını savunmak için düzenlendiğine işaret etti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında halkın alım gücünü desteklemek için acil tedbirler uygulandığını anımsatan Deschoemacker, söz konusu acil tedbirlerin günümüzde de salgın dönemindeki kadar gerekli olduğunu vurguladı.

Belçika’da uygulamadaki maaş artış oranlarını belirleyen endeksleme sisteminin fiyatlardaki yükselişe tam olarak ayak uyduramadığına dikkati çeken Deschoemacker, çalışanlar kayıp yaşarken işletmelerin ciddi karlar sağladıklarını anlattı.

Deschoemacker, çalışanların ay sonunda faturalarını ödeyemediğini belirterek, “İşçiler, fiyatlar arttığı için ücret artışı istiyor.” diye konuştu.

Ferrero'nun Belçika ve Lüksemburg'daki 6 merkezine eş zamanlı ‘Salmonella’ baskını! Ferrero'nun Belçika ve Lüksemburg'daki 6 merkezine eş zamanlı ‘Salmonella’ baskını!

Enflasyonun en fazla düşük ücretli ve yoksul insanları mağdur ettiğini anlatan Deschoemacker, düşük gelirlilerin salgın döneminde zor duruma düştüğünü, şimdi de enflasyon nedeniyle sıkıntıda olduklarını ifade etti.

Başka bir protestocu Petra Paulus da, enerji fiyatlarının çok yükseldiğine işaret ederek, maaşların söz konusu artışların gerisinde kaldığını vurguladı.

Belçika’da enflasyonun tarihi yüksek seviyelerde bulunduğunu ifade eden Paulus, işçilerin daha fazla ücret talep etmelerinin normal karşılanması gerektiğini anlattı.

Paulus, gıda ve akaryakıt ürünleri fiyatlarının çok yükseldiğini hatırlatarak, geçinmenin kolay olmadığını söyledi.

Grev nedeniyle Brüksel’deki toplu ulaşımda da aksamalar yaşandı.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın