Avusturya’nın Niederösterreich eyaletinde, çocukların arabaların içine çekilmeye çalışıldığı yönündeki iddialar, ebeveynleri endişelendirdi. Birkaç vaka yaşandığına dair yapılan iddialar yüzünden polis harekete geçti.

Avusturya’da yayın yapan Utkan haber sitesinin aktardığı bilgiye göre, bir anne bu hafta Salı günü sosyal medya platformu facebook üzerinden yaptığı bir paylaşımda kızının kaçırılmaya çalışıldığını belirtti. Annenin aktardığına göre,  Melk bölgesindeki Schönbühel’de beyaz bir panelvan içindeki bir adam, kızının yanına yaklaştı ve kızı arabaya çekmek için şekerleme ve yavru kediler kullandı.

Niederösterreich Polisi tarafından da doğrulandı ve konuyla ilgili şikayet yapıldığı bildirildi.

Polis soruşturma başlattı
Niederösterreich Polisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Schönbühel’deki olayın polise bildirildiğini ve gerekli soruşturma işlemlerinin başlatıldığını belirtti. Ancak, bu aşamada herhangi bir tanık tespit edilmediğini kaydetti. Polis ayrıca bölgedeki okullara üniformalı ve sivil polislerin yerleştirildiğini de belirtti. 

Benzer bir olayın, Facebook gönderisinin altındaki bir yorumda Sankt Pölten-Land bölgesindeki Karlstetten ve Kasten’de de yaşandığına dair iddialar da bulunuyor. LPD Niederösterreich’a göre, Karlstetten’deki olaya ilişkin bir şikayet bildirilmiş, fakat herhangi bir tanık veya başka bir ipucu elde edilememiş durumda. 

Polis basın sözcüsü Raimund Schwaigerlehner, bu tür şikayetlerin çok ciddiye alındığını ve gerekli önlemlerin alındığını belirtti. Kasten’deki olay ise, bir gencin başarısız şakası sonucu meydana geldiği ve çözümlendiği ifade ediliyor. 

Polis, çocuk kaçırma olaylarının yıllardır Avusturya’da yaşanmamış olmasına rağmen, bu tür iddiaların son derece ciddiye alındığını ve herhangi bir şikayetin titizlikle incelendiğini vurguladı.

Niederösterreich polisi’nden çocuk güvenliği için önleme tavsiyeler
Niederösterreich Polisi, çocukların güvenliğini artırmaya yönelik önemli önleme tavsiyeleri sunuyor. Çocuk kaçırma ve yabancılar tarafından yapılan tehditlere karşı alınabilecek tedbirler şunlardır:

Önleyici tedbirler:

 • Çocuğunuzun ismini kıyafetlerinin dışından görülebilecek şekilde yazmayın. Bir yabancının çocuğunuzu ismiyle çağırması, olmayan bir samimiyetin oluşmasına neden olabilir.
 • Çocuğunuz, daima ebeveynleriyle konuşulan bir okul yolunu takip etmelidir.
 • Çocuğunuza, belirlenen okul yolunu takip etmesinin ve evde, okulda veya kreşte belirlenen saatte olmasının neden önemli olduğunu açıklayın. Çocuklar örnek alarak öğrenir, bu yüzden nereye gittiğinizi, nasıl ulaşılacağınızı ve siz yokken kime başvurabileceklerini onlara söyleyin. Çocuğunuzun söylediklerinizi tekrar etmesini sağlayarak, her şeyi doğru anladığından emin olun.
 • Mümkünse, çocuğunuzu diğer çocuklarla birlikte okula veya oyun alanına gönderin.
 • “Güvenli noktaları” çocuklarınızla birlikte belirleyin; bir dükkan, doktor muayenehanesi veya lokanta gibi, çalışanların yardımcı olabileceği yerler ya da yardım istenebilecek bir apartman.
 • Bir çocuk, hiçbir durumda yabancı bir kişinin aracına binmemelidir. Ne yardım etmek için, ne akrabalarına götürülmek için, ne de birisi hastanede olduğu ya da çocuğun bir şey yaptığı bahanesiyle.
 • Çocuğunuza, eğer başka birisi tarafından alınacaksa, bunu size söyleyeceğinizi belirtin. Yabancı birisinin çocuğu almak için gönderilmeyeceğini açıkça ifade edin. Acil durumlar için bir “şifre kelime” belirleyin.
 • Çocuklar, araçlardan uzak durmayı öğrenmelidir – bir araç penceresinden ulaşılamayacak kadar uzakta. Birisi, ister erkek ister kadın olsun, bir şey sormak istese bile çocuk araca yaklaşmamalıdır.
 • Çocuklar, yabancı bir kişinin çağrısını veya talimatını görmezden gelebilir ve yürüyüşlerine devam edebilir. Bir yabancının çağrısına kulak asmamanın kaba olmadığını çocuğunuza anlatın.
 • Çocuklar, yabancılarla “siz” diye konuşmayı öğrenmelidir. Bu, çevresindekilerin çocuğun kişiyi tanımadığını anlamasına yardımcı olur.
 • Çocuk, 133 numaralı acil çağrı hattını bilmelidir. Çocuğunuza, polisi aramak için telefonda krediye ya da paraya ihtiyaç olmadığını açıklayın.
 • Çocuğunuza, yaşadıklarını size güvenle anlatabileceği bir ortam sağlayın. Olumsuz bir tepki vermekten kaçının; bu, çocuğunuzun bir dahaki sefere size başvurmamasına neden olabilir.

Acil durumda:

 • Çocuğunuz, yabancı bir kişi tarafından durdurulduğunu ve rahatsız edildiğini anlattığında sakin kalmaya çalışın. Çocuğunuza güvende olduğunu hissettirin ve size hemen başvurduğu için onu övün.
 • Çocuğunuza inanın, anlattıklarını dikkatlice dinleyin. Suçlama yapmadan ve fazla soru sormadan onu dinleyin.
 • Derhal 133 numaralı acil çağrı hattını arayarak polisi bilgilendirin, böylece gerekli önlemler hızlı bir şekilde alınabilir.
 • Sosyal medyada olayı paylaşmak, polisin çalışmaların a her zaman yardımcı olmayabilir.
   

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş