Geçtiğimiz yıl ziyaretçi sayısını ve çevre kirliliğini azaltmak amacıyla büyük yolcu gemilerinin kent merkezine demirlemesine yasak getiren Amsterdam yönetimi, bu gemiler için yeni bir kural koydu. Belediye Meclisi'ne sunulan ve çoğunluk tarafından kabul edilen tasarıya göre, 2026’dan itibaren yıllık en fazla 100 turist gemisinin terminale demir atmasına izin verilecek.

Şehir yönetimi 2026'dan itibaren, Amsterdam’da ana tren garı yakınlarında, IJ nehri kenarındaki yolcu gemisi terminali olan Passenger Terminal Amsterdam (PTA) terminaline yılda en fazla yüz gemi yanaşmasına izin verecek. Şu anda bu sayı yılda 190 gemi. Amsterdam'a yanaşamayacak olan yaklaşık 40 yolcu gemisi ise Rotterdam’a yönlendirilecek.

Belediye ayrıca terminalin 2035 yılına kadar şehir merkezinden tamamen kaldırılmasını istiyor. Terminalin muhtemelen Batı Liman Bölgesi'ndeki Coenhaven'a taşınması planlanıyor. Şu anki terminalde bulunan iki yanaşma yerinden biri iptal edilecek.

Bunun yanı sıra terminale demirleyen gemiler, 2027'den itibaren mecburi olarak kıyı elektriğine bağlanacak. Şu anda iskelede duran gemiler elektrik üretmek için çok fazla yakıt tüketiyor, bu da gürültü kirliliğine ve çevre kirliliğine neden oluyor.

Alınan önlemlerin turizm kenti olan Amsterdam’a ne kadar gelir kaybına neden olacağı henüz bilinmiyor, ancak şehir yönetimi bir sonraki Bahar Notası'nda bu kararın mali sonuçlarını dikkate alacağını belirtiyor.
©Sonhaber.eu

Rotterdam'da DENK Partisi Belediye Encümen Üyesinin Evi Yandı Rotterdam'da DENK Partisi Belediye Encümen Üyesinin Evi Yandı

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş