Hessen Başbakanı Boris Rhein, ilk kez ev satın alacak veya inşa edecek vatandaşlar için oluşturulan Hessengeld projesini tanıttı. İnşaat sektöründeki kriz dönemini atlatmak ve ev sahibi olmak isteyen aileleri desteklemeyi hedefleyen proje ile hem aileler desteklenecek hem de inşaat sektörünün canlanması sağlanacak.

Almanya'nın en güzel parkları belli oldu Almanya'nın en güzel parkları belli oldu

Rhein tarafından yapılan açıklamada, desteklerin 2024 sonbaharında ödenmeye başlayacağı ve 1 Mart 2024'ten itibaren geriye dönük olarak uygulanacağı belirtildi. 

Hessengeld programında her alıcıya 10 bin euro (en fazla 20 bin euro) maddi yardım yapılacak. Çocuklu aileler ise 18 yaşından küçük her çocuk başına ise 5 bin euro ek destek alabilecek. Başka bir değişle iki çocuğu olan ve ev satın almak isteyen bir aile 30 bin euroya kadar destek alabilecek.

Mali destek, fiilen ödenen emlak transfer vergisi tutarı kadar sağlanacak ve yılda on eşit taksitte ödenecek.

Yapılan mali desteğin, artan faiz ve inşaat maliyetleri nedeniyle genç ailelerin ev veya daire satın almasına yardımcı olacağı düşünülüyor. Bu destek programına yaklaşık 23 bin kişinin başvuracağı tahmin ediliyor.

Hessengeld hakkında güncel bilgileri Hessen Maliye Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.