Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği, sosyal medya hesabından yapılan bir açıklamada, bu yıl Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 40 bin daha fazla Schengen vizesi başvurusunun onaylandığı belirtildi.

Schengen vizelerinin pandemi öncesi seviyeye döndüğü belirten açıklamada “Almanya şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye’dekinden daha fazla vize vermiyor.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’den AB ülkelerine gelmek için yapılan Schengen vize başvurularına verilen ret oranının Rusya’nın 5 kat üzerine çıktığı belirtiliyor. Sadece vize başvurusu yapmak için bile aylarca beklendiği belirtiliyor. Aralarında ünlü isimlerinde olduğu çoğu kişinin vizesine de ret cevabı veriliyor.

Artan şikayetlere cevap niteliğinde, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Türkiye'de Ankara, İstanbul ve İzmir'deki Alman dış temsilcilikleri Ocak-Mayıs 2023 döneminde yaklaşık 100 bin Schengen Vizesi vermiş olmaktan gurur duymaktadır. Bu sayı 2022'nin aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artmış ve yeniden pandemi öncesi 2019 yılındaki seviyeye ulaşmıştır. Buna ek olarak, 2023 yılında 18 binden fazla ulusal vize düzenlemiş bulunuyoruz. Almanya şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'dekinden daha fazla vize vermiyor. Bu, vize birimlerindeki 112 çalışanımızın özverili çabaları sayesinde mümkün olmaktadır." 

Almanya 2022 yılının ocak-mayıs döneminde 60 bin Schengen vizesi ve 16 bin ulusal vize vermişti. 

Paylaşım tepki çekti
Büyükelçiliğin yaptığı bu paylaşıma vize alamayan vatandaşlar tepki verdi. Birçok vatandaş yapılan açıklamayı inandırıcı bulmadığını belirtirken, bazı vatandaşlar bütün evrakları tam olmasına rağmen yine de vize başvurularının reddedildiğini söyledi.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.