Almanya’da tüketicileri desteklemek amacıyla başlatılan doğal gazda Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarındaki indirim 31 mart itibariyle sona erdi. Bugünden itibaren doğal gaza yüzde 19 KDV uygulanmaya başladı. Bu durumun maliyetleri ciddi oranda artırması bekleniyor.

Verivox ve Check24 gibi karşılaştırma portallarına göre KDV oranının artırılması fiyatlarda yaklaşık yüzde 11’lik bir artış yaratacak. Özellikle, 20 bin kilowatt saat gaz tüketimi olan bir hanenin yıllık doğal gaz masrafının ortalama 220 Euro artacağı tahmin ediliyor. Tek başına yaşayan ve yılda 5 bin kilowatt saat tüketimi olan bir hanede ise yaklaşık 52 euro’luk bir artış yaşanacak.

Uzmanlar tüketicilere gaz sayaçlarını bugün okuyarak, değerleri gaz tedarikçisi şirketlerine iletmeleri tavsiyesinde bulunuyor. 

Alman Tüketici Örgütleri Federasyonu da şuandaki doğalgaz sözleşme fiyatlarının enerji fiyat krizindeki yüksek fiyatların çok altında olduğunu ve tüketicilerin fiyatları karşılaştırarak daha ucuz bir sağlayıcıya geçebileceğini belirtti.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş